Wynajem agregatu prądotwórczego – praktyczne źródło mocy

Miki Podnośniki > Blog  > Wynajem agregatu prądotwórczego – praktyczne źródło mocy
Wynajem agregatu prądotwórczego - pomoc dla energii prądu
Wynajem agregatu prądotwórczego – praktyczne źródło mocy

Agregat prądotwórczy to maszyna napędzana paliwem, zapewniająca dostęp do energii elektrycznej w sytuacjach, kiedy nie jest możliwe czerpanie prądu z tradycyjnych źródeł, np. na budowie lub podczas poważnej awarii sieci. Jest to więc bardzo praktyczne urządzenie, które na krótki czas może zastąpić stałe źródło mocy. Nie trzeba od razu decydować się na kupno – możliwy jest bowiem wynajem agregatu prądotwórczego. Nasza firma dysponuje wysokiej klasy generatorami przeznaczonymi do wielu zastosowań. Chętnie pomożemy wybrać odpowiedni sprzęt.

Moc agregatu jest najważniejsza

Kiedy zdecydujemy się już na wynajem agregatu prądotwórczego, najważniejszym dla nas parametrem powinna być moc takiego sprzętu. Musimy wiedzieć, jaki będzie wspólny pobór mocy wszystkich zasilanych z agregatu urządzeń. Najlepiej spisać dane z tabliczek znamionowych i dodać je do siebie. Jeżeli będziemy korzystać z naszego agregatu w domu lub na działce, wystarczy urządzenie o mocy 5,5 kW. Natomiast do zastosowań na budowach lub przy usuwaniu wilgoci pomieszczeń należy stosować o wiele potężniejsze generatory. Spowodowane jest to dużym poborem mocy maszyn budowlanych.

Kluczowe jest napięcie agregatu

Planując wynajem agregatu prądotwórczego, musimy także zwrócić uwagę na napięcie, jakie generuje. Do wyboru mamy dwa rodzaje generatorów:

  • agregaty jednofazowe 203 V,
  • agregaty trójfazowe 400 V.

Wybór odpowiedniego generatora uzależniony jest od miejsca i celu użytkowania. Pokrótce schemat przedstawia się następująco:

  • urządzenia zasilane z sieci energetycznej, takie jak komputery, telewizory czy oświetlenie zasila się agregatem jednofazowym, jednak na tyle mocnym, by zapewnić wysoki prąd rozruchowy, np. dla pralki,
  • maszyny budowlane i silne elektronarzędzia wymagają agregatu trójfazowego,
  • agregat na działkę powinien być trójfazowy, co umożliwia zasilanie wielu rodzajów urządzeń, także tych przystosowanych do prądu jednofazowego,
  • do zastosowań turystycznych wystarczający jest agregat jednofazowy.

Kontrola mocy przy wynajęciu agregatu prądotwórczego

W sytuacji, kiedy nie wiemy, jakie urządzenia będziemy podłączać do generatora, najlepiej jest się zdecydować na wynajem agregatu prądotwórczego trójfazowego. Pozwoli to nam korzystać z wielu typów urządzeń elektrycznych.
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest zapewnienie odpowiedniej ilości paliwa dla generatora. Zużycie paliwa uzależnione jest od ilości i mocy podłączonych urządzeń, dlatego najlepiej skusić się na wynajem agregatu prądotwórczego taniego w eksploatacji. Pozwoli to uzyskać znaczące oszczędności.

Wynajem agregatu prądotwórczego a bezpieczeństwo

Bardzo ważnym czynnikiem, który musimy brać pod uwagę przy wyborze agregatu, który ma nam ułatwić np. osuszanie pomieszczeń, jest jego bezpieczeństwo. Wszystkie oferowane przez naszą firmę generatory posiadają potrzebne atesty i dopuszczone są do użytkowania. Warto dodać, że każde urządzenie tego typu, powinno posiadać przynajmniej kilka zabezpieczeń. Najczęściej stosowane to:

  • wyłącznik różnicowoprądowy – to urządzenie, którego zadanie polega na rozłączeniu obwodu w chwili wykrycia, iż prąd wypływający nie jest równy wpływającemu. W ten sposób zapobiega on porażeniu prądem,
  • wyłącznik magnetyczno-termiczny – służy do zabezpieczenia prądnicy,
  • automatyczna stabilizacja napięcia – chroni podłączone urządzenia przed skokami napięcia.

Agregat prądotwórczy musi także być zabezpieczony w sposób zapewniający działanie w każdych warunkach pogodowych i posiadać wytłumienie, by jego praca nie była męcząca po dłuższym czasie użytkowania.

Decydując się na wynajem agregatu prądotwórczego, bez względu na jego przeznaczenie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki bogatemu doświadczeniu, jesteśmy w stanie doradzić naszym klientom w wyborze odpowiedniego urządzenia, skrojonego na miarę ich potrzeb. Nasz sprzęt jest sprawdzony i niezawodny.