
Każdy z nas zna widok nowoczesnych budynków z oszpeconymi elewacjami. „Zdobią” je rozmaite rysunki. Niektóre ocierają się o sztukę, a inne są zwykłym aktem wandalizmu. Bez względu na przekaz, są to niepożądane elementy dla każdego zarządcy budynku i mogą zniszczyć wizerunek budynku. Ratunkiem w takiej sytuacji jest profesjonalne usuwanie graffiti. W większości przypadków samodzielne próby kończą się niepowodzeniem lub uszkodzeniem elewacji. Dlatego nasza firma oferuje fachową pomoc w uporaniu się z tym kłopotem.
Nasi fachowcy poradzą sobie z każdym niechcianym malowidłem. Dysponują odpowiednim sprzętem oraz wiedzą, jak dobrze wykonać usuwanie graffiti. Pomogli już wielu właścicielom i zarządcom budynków w Białymstoku i okolicy. Dzięki naszym umiejętnością wiele ścian, murów i elewacji odzyskało swój dawny blask.
Krok pierwszy – na czym to polega
Wandale są bardzo pomysłowi. Nie ma powierzchni, na której nie znalazłby się choć najmniejszy ślad ich działalności. Od ceglanych murów, przez betonowe elewacje, aż po znaki drogowe i zabytkowe drewniane budynki. Każdy z tych materiałów wymaga innego potraktowania i innej metody usuwania graffiti. Nie możemy w ten sam sposób czyścić szyby i ceglanego muru. Wiele materiałów jest wrażliwych na chemikalia i nieumiejętne czyszczenie może je poważnie uszkodzić.
Zanim rozpoczniemy czyszczenie elewacji, musimy zidentyfikować substancję, jaką została ona zabrudzona. Nie wszyscy autorzy graffiti stosują farby w aerozolu. Często spotyka się rysunki wykonane farbą olejną, markerami, pastą do butów czy nawet wyskrobane w elewacji.
Dopiero kiedy wiemy już, z jakiego podłoża i co będziemy usuwać, możemy przejść do wyboru metody stosowania.
Krok 2 – usuwanie graffiti adekwatną metodą
Istnieją trzy podstawowe metody walki z graffiti. Pierwsza, najprostsza i dostępna dla każdego to zamalowanie niechcianego elementu. Jednak nie zawsze możemy jej użyć, np. gdy zdewastowany został przeszklony przystanek autobusowy lub wystawa sklepowa.
Jeżeli eliminowanie graffiti nie może odbyć się tą metodą, pod uwagę bierzemy kolejne dostępne rozwiązanie, czyli użycie środków chemicznych. Na rynku dostępnych jest wiele rozpuszczalników. Czyszczenie elewacji chemikaliami powinno być wykonywane przez osoby doświadczone, w sposób ostrożny i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Jednak chemiczne usuwanie graffiti nie może być stosowane w przypadku każdego podłoża. Co w sposób znaczący ogranicza użycie chemikaliów.
Trzecią i najbardziej uniwersalną metodą usuwania graffiti jest użycie wody pod wysokim ciśnieniem. Ta metoda dzieli się na dwie fazy:
- dokładne mycie elewacji wodą z dodatkiem bezpiecznego dla podłoża detergentu,
- czyszczenie ścierno-myjące: piaskowanie lub sodowanie, polegające na natryskiwaniu ściany czyściwem pod ciśnieniem.
Odpowiednio dobrana wysokość ciśnienia umożliwia całkowite usunięcie graffiti bez uszkodzeń na podłożu. Nasi operatorzy sprawnie, szybko i skutecznie dokonają mycia elewacji, dbając o podłoże.
Krok 3 – zabezpieczenie elewacji na przyszłość
Etapem, który kończy prace, jest nałożenie powłoki ochronnej. Znacznie ułatwia ona usuwanie graffiti w przyszłości. Stosowane są dwa rodzaje powłok:
- nietrwałe – są usuwane podczas każdego czyszczenia i muszą być ponownie nanoszone;
- trwałe – raz nałożone nie wymagają kolejnych aplikacji.
Oba rodzaje występują w wersji bezbarwnej lub z pigmentem. To drugie rozwiązanie pozwala jednocześnie zamalować graffiti i zabezpieczyć podłoże. Praktyczniejsze w zastosowaniu są powłoki stałe, które znacznie ułatwiają usuwanie graffiti. Są odpornymi substancjami, a powierzchnie nimi zabezpieczone, można traktować mocnymi środkami chemicznymi.
Usuwanie graffiti jest często zadaniem pracochłonnym i długotrwałym. Jednak wykonane przez profesjonalny zespół, wyposażony w odpowiedni sprzęt, może przywrócić schludny wygląd elewacji.