Usuwanie graffiti – nie takie straszne, jak je malują

Miki Podnośniki > Blog  > Czyszczenie i mycie  > Usuwanie graffiti – nie takie straszne, jak je malują
Usuwanie graffiti – nie takie straszne, jak je malują

Zdarza się, że napisy lub obrazy zamieszczone na ścianach i murach trwają tam latami. Ma to miejsce zazwyczaj na terenach niezamieszkanych lub rzadko uczęszczanych. Jeżeli natomiast graffiti pojawiło się na ścianie domu lub budynku, który jest Twoją własnością albo na ogrodzeniu wokół posesji, będziesz potrzebować profesjonalnych usług czyszczenia. Niewielkie malunki można próbować usuwać samodzielnie lecz zawsze niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia powierzchni znajdującej się pod graffiti, natomiast przy dużych obszarach potraktowanych farbą w sprayu samodzielne usuwanie graffiti staje się wręcz niewykonalne. Warto wtedy skorzystać z naszych usług.

Jak przeprowadzić skuteczne usuwanie graffiti – wiemy, więc działamy

Współczesne farby używane przez grafficiarzy zapewniają idealne krycie powierzchni, a tym samym wiążą się mocno ze strukturą ścian lub murów. Usunięcie tych farb wymaga doboru odpowiednich metod, czyli takich, które łączą w sobie skuteczność z bezpieczeństwem dla czyszczonych powierzchni. Naszym głównym celem jest przywrócenie fasad do ich poprzedniego stanu.

Spośród metod usuwania graffiti stosowanych w MIKI, dobieramy każdorazowo jedną lub kilka, zależnie od złożoności realizowanego zadania. Zazwyczaj bazujemy na trzech, o których więcej poniżej.

1. Mycie wysokociśnieniowe

Używać należy myjek wysokociśnieniowych, których wydajność można regulować. Myjki do użytku domowego osiągają zazwyczaj poziom ciśnienia wody na granicy 80-160 barów, natomiast ciśnienie wody w tych używanych podczas większych prac przemysłowych i na obszerniejszych powierzchniach znacznie przekracza 200, a nawet 1000 barów. Ważna jest także:

  • wydajność – określa ilość wydobywającej się z maszyny wody na godzinę. Ma to wpływ na szybkość wykonywania prac i powinno oscylować powyżej 500 l/h w urządzeniach do użytku profesjonalnego,
  • ogrzewanie wody – poszczególne działania wymagają podgrzania wody, aby zwiększyć efektywność preparatów stosowanych do usuwana graffiti. Standardowe myjki podgrzewają wodę do około 40oC, natomiast bardziej zaawansowane – do 140oC,
  • zbiornik na detergent – możliwość zaopatrzenia myjki w preparat czyszczący tak, aby nie trzeba było zbyt często uzupełniać ma dla nas znaczenie. Od zbiorników kilku litrowych po 20-litrowe – taka rozpiętość pozwala wybrać optymalny sprzęt,
  • sposób zasilania – w przypadku działań na niewielkich wysokościach sprawdzają się urządzenia zasilane prądem, natomiast w miejscach, gdzie niezbędne są prace wysokościowe lub tam, gdzie nie ma prądu, stosujemy myjki spalinowe. Alternatywą może być także agregat prądotwórczy, jednak tego typu urządzenia są stosowane stosunkowo rzadko.

Specjalne dysze, lance oraz szczotki stanowią dodatkowe wyposażenie, które dobieramy umiejętnie, aby podczas użycia spełniały swoje zadanie bez stwarzania ryzyka uszkodzeń warstw pod graffiti. Mycie elewacji i i innych warstw wierzchnich zostało tym samym uproszczone.

2. Piaskowanie

Drobinki piasku w strumieniu sprężonego powietrza uderzają czyszczoną powierzchnię z odpowiednią siłą i częstotliwością. Piaskowanie jest metodą wysoce inwazyjną, natomiast przy umiejętnym stosowaniu pozwala bezpiecznie usuwać graffiti z fasad marmurowych, betonowych, a także innych powierzchni, w tym drewna. W zależności od zlecenia dobieramy:

  • grubość ścierniwa – średnica około 0,5 mm jest odpowiednia i bezpieczna do czyszczenia ścian ceglanych, natomiast w przypadku tradycyjnych murów potrzebne może być użycie odpowiedniego piasku o średnicy większej niż 1 mm,
  • twardość ścierniwa – mierzy się ją w dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa. Jeden z rodzajów ścierniw, czyli piasek kwarcowy, ma twardość 7. stopnia, co pozwala jednocześnie odpowiednio skutecznie „odbijać” zabrudzenia i dbać o powierzchnię,
  • dobór ścierniwa – najczęściej ścierniwo kwarcowe, czyli piasek suszony, ale usuwać graffiti można też ścierniwem szklanym oraz innymi odpowiednio dobranymi do urządzenia oraz rodzaju zadania, z którym należy się zmierzyć.

Proces piaskowania został opracowany i opatentowany przez Benjamina Chew Tilghmana, który był amerykańskim żołnierzem i wynalazcą. Miało to miejsce w 1870 r., a od tamtego czasu metoda została wzbogacona o nowoczesne urządzenia i unikalny dobór ścierniw.

3. Sodowanie

Ten sposób również pozwala pozbyć się niechcianych dzieł. Tak jak w przypadku mycia ciśnieniowego i piaskowania, używamy specjalistycznych urządzeń, w tym przypadku do kierowania strumienia sprężonego powietrza. Dodatkiem jest wodorowęglan sodu (NaHCO3), zwany potocznie sodą oczyszczoną. Główne zalety sodowania to:

  • bezpieczeństwo – zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska, ponieważ soda jest nietoksyczna i biodegradowalna, a dodatkowo całkowicie rozpuszcza się w wodzie, dlatego usprawnia prace porządkowe po usuwaniu graffiti,
  • wszechstronność – proces sodowania można zastosować zarówno na powierzchniach betonowych i metalowych, jak też znacznie delikatniejszych szklanych. Odpowiedni dobór ciśnienia pozwala nam skutecznie prowadzić prace oczyszczające,
  • efektywność – precyzyjne dozowanie czyściwa pozwala usuwać stopniowo cząsteczki farby, bez konieczności częstego uzupełniania zbiornika z sodą. Osiągamy dobre rezultaty bez używania specjalistycznych preparatów chemicznych.

Soda oczyszczona nie pozostawia żadnych odpadów, nie powstają też w czasie sodowania jakiekolwiek opary ani pylenie, dlatego metodę można stosować w każdych warunkach. Sodowanie posiada certyfikat ekologiczny, co dodatkowo świadczy o jego atutach.

Skuteczne usuwanie graffiti – natychmiastowy efekt

Usuwanie graffiti może dotyczyć zarówno ścian i powierzchni dostępnych bez używania podnośników, mogą to być także typowe prace wysokościowe, co często ma miejsce w przypadku wiaduktów i mostów. O zasadach bezpieczeństwa prac na wysokości pisaliśmy w artykułach Normy w pracy na wysokościach, czyli kilka słów o tym, jak dbamy o bezpieczeństwo, cz. 1 i cz. 2, natomiast bez względu na rodzaj zlecenia i umiejscowienie niechcianej sztuki na Twoim mieniu, dobieramy sprzęt oraz metodę tak, aby jedna wizyta naszych fachowców zaowocowała usunięciem graffiti w całości.