Skuteczne osuszanie: jakie i kiedy. Cyrkulatory, wiatraki, nagrzewnice – porównanie, cz. 2

Miki Podnośniki > Blog  > Wynajem osuszaczy  > Skuteczne osuszanie: jakie i kiedy. Cyrkulatory, wiatraki, nagrzewnice – porównanie, cz. 2
Skuteczne osuszanie: jakie i kiedy. Cyrkulatory, wiatraki, nagrzewnice – porównanie, cz. 2

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy i omówiliśmy w ogólnym zarysie działanie wspomagające cyrkulatorów, wiatraków oraz nagrzewnic podczas osuszania pomieszczeń. W wielu sytuacjach mogą one występować jako samodzielne urządzenia, natomiast w osuszaniu pełnią funkcję wspomagającą, nadając powietrzu odpowiednie cechy lub sprawiając, że znacznie łatwiej jest „odzyskać” wilgoć z poszczególnych powierzchni. Warto też wiedzieć, czym różnią się od siebie mechanizmy działania tych urządzeń i jakie ma to znaczenie w konkretnych sytuacjach. O tym powiemy w niniejszym wpisie.

Jakie znaczenie ma dobór urządzeń podczas osuszania?

Mechanizm działania ma istotne znaczenie, gdy dobieramy konkretne urządzenia na potrzeby danej realizacji.

W cyrkulatorach wysokoobrotowy silnik wprawia w ruch śmigła, które nie powodują nawiewu powietrza, tak jak w przypadku wiatraków i nagrzewnic, lecz faktycznie aktywują okrężny ruch powietrza, które znajduje się już w danym pomieszczeniu. Zgodnie z prawami fizyki, powietrze cieplejsze unosi się ku górze, a im niżej w pomieszczeniu tym niższą temperaturę osiąga, natomiast użycie cyrkulatora sprawi, że jednakowa temperatura będzie zarówno pod sufitem, jak też przy podłodze. Funkcjonalność urządzenia opiera się zatem o równomierną dystrybucję powietrza. Istotne cechy naszych cyrkulatorów na wynajem to:

 • możliwość regulowania prędkości,
 • niski poziom hałasu również na najwyższym stopniu prędkości,
 • średnica śmigła odpowiednio duża dla zapewnienia spodziewanych efektów.

Nawet najlżejsze przedmioty zostawione w pomieszczeniu pozostaną na swoich miejscach, cyrkulacja powietrza nie przyjmuje bowiem formy gwałtownych podmuchów.

Nieco inaczej działa klasyczny wentylator, zwany także wiatrakiem. Decydując się na wynajem wiatraków warto pamiętać, że zasada działania opiera się na mechanizmie podobnym do sprężarki, która wymusza ruch powietrza w określonym kierunku. Śmigła wiatraka napędzane energią elektryczną wykonują obroty, tworząc w rezultacie nawiew. Zerwanie – poprzez nawiew – warstwy granicznej wilgotnego powietrza, utrzymującej się tuż przy mokrych powierzchniach, znacznie przyspiesza proces osuszania. W przypadku wentylatorów również warto zestawić ich działanie z osuszaczem, aby otrzymać efekt w postaci:

 • wchłoniętej przez osuszacz wilgoci z powietrza,
 • przyspieszonego procesu wysychaniu powierzchni i przedmiotów,
 • uzyskania odpowiedniej względnej wilgotności w pomieszczeniach.

Dostarczając wentylatory naszym Klientom dbamy zawsze o wysoką jakość urządzeń i udzielamy fachowych porad w przypadku pytań lub wątpliwości.

Listę urządzeń wspomagających zamykają nagrzewnice. W porównaniu do dwóch powyższych kategorii, tylko nagrzewnice w znacznym stopniu podnoszą temperaturę powietrza, a tym samym powierzchni znajdujących się w danym pomieszczeniu, uwalniając z nich wilgoć, która może zostać z powodzeniem przefiltrowana i zatrzymana przez osuszacz. Pracująca nagrzewnica wciąga powietrze z otoczenia, następnie ogrzewa je w swoim wnętrzu i oddaje do otoczenia. Proces ten nie powinien zabierać tlenu, dlatego warto wybrać urządzenia na prąd lub takie, które nie produkują spalin. Proponując naszym Klientom wynajem nagrzewnic zapewniamy, że są one:

 • odpowiednio wydajne, aby podołać osuszaniu dużych przestrzeni,
 • ekonomiczne bez względu na sposób zasilania,
 • skuteczne w połączeniu z urządzeniami zapewniającymi cyrkulację powietrza.

Użycie samej nagrzewnicy w procesie osuszania może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego poprzez wtłaczanie gorącego powietrza w ściany wraz z wilgocią, która powinna przecież zostać ze ścian i innych powierzchni usunięta.

Osuszanie – pora roku i inne okoliczności

W zależności od warunków zewnętrznych oraz sytuacji w danym budynku, należy odpowiednio dobrać metodę osuszania poprzez dostosowanie metod i urządzeń do indywidualnej sytuacji. Warto pamiętać, że jeżeli temperatura na zewnątrz jest ujemna albo bardzo niska, a tym samym w nieogrzewanych wnętrzach potrzebne jest osuszanie, niezbędnym sprzętem staje się nagrzewnica. W przypadku temperatur dodatnich oraz gdy w budynku działa ogrzewanie, często wystarczy wynajem osuszacza, aby uporać się z niechcianą wilgocią.

Spośród licznych okoliczności wskazane może być osuszanie:

 1. całych budynków – dotyczy to między innymi nowych budowli, z których należy usunąć wilgoć technologiczną, czyli pozostałą po pracach z cementem, mokrymi tynkami lub farbami na bazie wody. Wybieramy wtedy:
  1. osuszacz, jeżeli temperatura otoczenia jest dodatnia i nie ma potrzeby dodatkowego nagrzewania powietrza,
  2. osuszacz i wentylator w sytuacji jak wyżej, natomiast gdy dodatkowo należy intensywniej dotrzeć do poszczególnych powierzchni lub trudno dostępnych miejsc,
  3. osuszacz i nagrzewnicę, jeśli temperatura jest zbyt niska, aby wilgoć mogła samoczynnie odparowywać ze ścian,
 2. poszczególnych pomieszczeń – dotyczy to między innymi zalania przez sąsiadów z góry lub przez własnych domowników w przypadku domów piętrowych. Należy wtedy niezwłocznie usunąć nadmiar wody, opanować sytuację na wyższej kondygnacji i zastosować:
  1. cyrkulator powietrza, jeżeli w mieszkaniu działa ogrzewanie lub gdy warunki zewnętrzne to odpowiednio suche i gorące powietrze, które można wpuścić przez okna,
  2. wentylator w sytuacji, kiedy dodatkowego osuszenia wymagają poszczególne miejsca i proces osuszania nie przebiega równomiernie,
  3. osuszacz, gdy wilgotność powietrza na zewnątrz jest zbyt duża, a wnętrza wymagają niezwłocznego przywrócenia optymalnego poziomu wilgotności.

Równie często może zdarzyć się potrzeba osuszenia pojedynczych ścian, które nasiąknęły wodą na skutek poodnoszenia się wód gruntowych, nieszczelności lub nadmiernej szczelności stolarki otworowej po jednej stronie budynku albo na przykład wskutek nieprawidłowości w systemie orynnowania, o czym szerzej na naszym blogu w jednym z wcześniejszych wpisów: Rynny – dlaczego trzeba o nie dbać (kilka słów o naprawach i myciu przed zimą).

Rozsądne osuszanie budynków – firma MIKI daje dobry przykład

Podczas naszych realizacji nieustannie mamy do czynienia z potrzebą osuszania budynków, dlatego dużą wagę przykładamy do odpowiedniego planowania działań. Nasze dotychczasowe i obecne realizacje na terenie Białegostoku oraz bliższych i dalszych okolic pokazują, że bez względu na sytuację, jesteśmy w stanie sprostać potrzebom Klientów, aby ich domy i inne budynki były ponownie przyjaznym miejscem do życia. Dlaczego warto wybrać naszą firmę? Z pewnością spełniamy wymogi dotyczące siedmiu zalet profesjonalnego osuszania, o czym już wkrótce na naszym blogu.