Skuteczne osuszanie: jakie i kiedy. Cyrkulatory, wiatraki, nagrzewnice – porównanie, cz. 1

Miki Podnośniki > Blog  > Wynajem osuszaczy  > Skuteczne osuszanie: jakie i kiedy. Cyrkulatory, wiatraki, nagrzewnice – porównanie, cz. 1
Skuteczne osuszanie: jakie i kiedy. Cyrkulatory, wiatraki, nagrzewnice – porównanie, cz. 1

Proces osuszania budynków stanowi zagadnienie, do którego trzeba podejść z należytą starannością. W zależności od przyczyny zawilgocenia oraz skutków, które spowodował nadmiar wilgoci, a także warunków, w których odbędzie się osuszanie, dobieramy odpowiedni sprzęt i metody, aby przeprowadzone działania mogły zakończyć się sukcesem. Cyrkulatory i wiatraki, a także nagrzewnice stanowią znaczące wspomaganie klasycznych osuszaczy. Co warto o nich wiedzieć?

Osuszanie za pomocą wentylatorów, czyli wiatrak a nadmiar wilgoci

Istotą wszelkich prac związanych z osuszaniem pomieszczeń jest usunięcie nadmiaru wilgoci i zneutralizowanie jej w sposób bezpieczny dla otoczenia. Zwykły wentylator, używany w domu podczas upałów, może się okazać niewystarczającym urządzeniem, natomiast wersje o znacznie większej mocy i wydajności z powodzeniem wspomagają przywracanie optymalnej wilgotności ścian. Podczas naszych realizacji używamy wiatraków w formie sprzętów wspomagających, aby:

 • zapewnić silniejszą wentylację niż w przypadku zwykłego otwierania okien oraz drzwi dla utworzenia przeciągu,
 • zadziałać punktowo w miejscach zwiększonej wilgotności powierzchni, aby docelowo równomiernie osuszyć całe pomieszczenie,
 • przyspieszyć cyrkulację powietrza, które wprawione w ruch znacznie efektywnej działa na uwalnianie wilgoci ze ścian i posadzek,
 • uniknąć ryzyka związanego z nadmiernym wzrostem temperatury powietrza przy jednoczesnym użyciu nagrzewnicy.

Warunkiem skutecznego zastosowania duetu wiatrak i osuszacz jest dodatnia temperatura na zewnątrz w przypadku, gdy pomieszczenia nie są w żaden sposób dodatkowo ogrzewane. Ujemna temperatura mogłaby spowodować zamarznięcie lub zaszronienie sprzętów, a w efekcie:

 • wilgoć na ścianach i innych powierzchniach nie byłaby możliwa do odparowania,
 • wzrosłaby znacznie wilgotność powietrza, stwarzając ryzyko zagrzybienia ścian,
 • nie byłoby możliwości wywołania prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Można zatem stosować wentylatory podczas osuszania, natomiast należy zadbać o odpowiednie warunki do przeprowadzenia poszczególnych działań. Metoda sprawdza się zarówno podczas osuszania mieszkań po zalaniu, jak również przy usuwaniu wilgoci technologicznej, czyli osuszaniu świeżo tynkowanych ścian, betonowych posadzek oraz innych powierzchni na budowie, przy tworzeniu których stosowana była woda lub preparaty na bazie wody. W przypadku ujemnych temperatur zastosować należy jednak inne rozwiązania.

Osuszanie z użyciem cyrkulatorów, czyli powietrze wprawione w ruch

W pracach, gdzie zamiast działania punktowego istotna jest bardziej ogólna funkcjonalność, stosujemy cyrkulatory. W przeciwieństwie do wentylatorów nie chłodzą one punktowo, lecz wprawiają w delikatny ruch powietrze wokół, aby to z chłodniejszych stref mieszało się z powietrzem ciepłym, na przykład z nagrzewnicy, i pomagało równomiernie osuszać określone przestrzenie. Przy pierwotnym zastosowaniu cyrkulatora do wyrównywania temperatur w pomieszczeniach, można go używać jako samodzielne urządzenie, natomiast w procesie osuszania wybrany cyrkulator:

 • wspomaga działanie osuszacza, zwiększając oddawanie wilgoci przez powierzchnie nadmiernie zawilgocone,
 • zapewnia stały obieg powietrza w danym pomieszczeniu, wpływając tym samym na możliwość równomiernego osuszania,
 • jest przydatny również podczas używania nagrzewnicy, której nawiew mógłby w dłuższej perspektywie uszkodzić ogrzewane mury bez zrównoważenia różnic temperatur.

Cyrkulatory sprawdzają się zarówno podczas osuszania, jak też ogrzewania pomieszczeń, zapewniając optymalny ruch cząsteczek powietrza. W przeciwieństwie do wentylatorów działają one bardziej kompleksowo i wystarczy jedno urządzenie, aby skuteczniej wprawić ruch w powietrze niż sprawi to jeden wiatrak.

Dlaczego warto poznać działanie nagrzewnicy?

Spośród trzech omawianych urządzeń to właśnie nagrzewnica charakteryzuje się możliwością znacznego podwyższania temperatury powietrza w pomieszczeniach, czyli w porównaniu do wentylatora i cyrkulatora faktycznie usprawnia uwolnienie wilgoci ze ścian poprzez ich odpowiednie ogrzanie. Jest to wartościowa cecha zarówno na nowych budowach, jak też podczas radykalnych remontów i renowacji, gdzie stosowany był tynk, beton lub inne materiały, tworzące wilgotną warstwę.

Funkcjonalność nagrzewnicy podczas osuszania dopełnia działanie osuszacza poprzez:

 • rozgrzanie powietrza w pomieszczeniach do pożądanej temperatury,
 • możliwość pracy w trybie ciągłym, co sprawdza się podczas długotrwałych działań,
 • pracę bez zużywania tlenu z otoczenia (nagrzewnice elektryczne),
 • opcję ustawienia samej opcji wentylacji, bez konieczności grzania powietrza.

Nagrzewnice stosujemy przede wszystkich przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, jeżeli naszym celem nie jest typowe ogrzanie pomieszczeń, a wprawienie w ruch cząsteczek wody powstałej podczas określonych działań na etapie budowy lub w wyniku działania osób trzecich albo zjawisk pogodowych, aby wodę te usunąć z powietrza poprzez jego osuszenie.

W zależności od modelu, nagrzewnice mają określoną moc oraz oddają podczas działania powietrze o temperaturze osiągającej 250oC. W takich warunkach konieczne jest przestrzeganie norm bezpieczeństwa i kierowanie strumienia nagrzewnicy na miejsca, których potraktowanie gorącym strumieniem nie uszkodzi nie nie odkształci. Zwracamy na to uwagę podczas prowadzonych przez nas prac osuszeniowych. A jaki jest dokładnie mechanizm działania poszczególnych urządzeń i kiedy warto rozważyć wynajem nagrzewnicy, wentylatora lub cyrkulatora, powiemy w drugiej części wpisu.