Podstawowym zadaniem orynnowania, na które składają się rynny i rury spustowe, jest odprowadzanie wody opadowej. Wydolność tego systemy decyduje o tym, w jakim stanie będzie dach, elewacja, a nawet powierzchnia wokół budynku. Rynny na budynkach montują oczywiście fachowcy, jednak z biegiem czasu elementy, z których zostały one wykonane – jak wszystko ulegają zużyciu. A ponieważ są one nieustannie wystawione na działanie czynników fizycznych, mogą ulec też przesunięciom, mniejszym lub większym przemieszczeniom oraz w najgorszych przypadkach uszkodzeniom – nawet jeśli wykonane są najlepszej jakości materiałów. Jeżeli nie chcemy inwestować w wymianę rynien po kilku latach od ich zamontowania, powinniśmy po prostu o nie dbać lub zlecić to zadanie fachowcom. Jak rynnami zajmuje się ekipa MIKI – opowiadamy o tym w dalszej części artykułu.
Funkcjonalność rynien
Rynna to rura o półotwartym kształcie, umiejscowiona na hakach (zwanych też rynhakami) wokół krawędzi dachu. Za pomocą pionowo umieszczonej rury spustowej rynny odprowadzają wodę w dachów na ziemię lub do podziemnej instalacji kanalizującej deszczówkę. Rynny pełnią dwie funkcje:
- praktyczną – odprowadzają wodę z dachów tak, by nie miała ona kontaktu z elewacją budynku, którą mogłaby uszkodzić lub zniszczyć,
- estetyczną – na którą zaczęto zwracać uwagę w miarę powstawania coraz nowocześniejszych rynien o wyglądzie dekoracyjnym.
O tym, czy i jak długo (bo nic nie jest wieczne) rynny będą spełniały swoje zadania, decyduje kilka czynników.
- Rozmiar – oczywiste jest, że głębsze rynny o większych średnicach są wydajniejsze i takie powinny być montowane ze względów użytkowych. Jednak przy różnego typu budynkach spotykamy też rynny płytsze – te właśnie wymagają szczególnej uwagi.
- Sposób zamontowania – tu zwracamy uwagę na odpowiednio dobrany, 2,5% spadek rynien względem rury spustowej. Takie nachylenia usprawnia odpływ wody oraz samooczyszczanie się rynny z drobnych zanieczyszczeń jak: pyły czy piasek. Kolejną rzeczą jest rozmieszczenie haków, między którymi odległość nie powinna przekraczać 60 cm. Jeśli zostanie ona wydłużona, rynny mogą się odkształcać pod wpływem dużego obciążenia wodą lub śniegiem.
- Umiejscowienia blachy okapowej – powinna ona zabezpieczać elewację przed wodą przeciekającą na gzymsy i elewacje. W tym celu powinna wchodzić do wnętrza rynny.
- Usytuowanie spustu – należy zaplanować tak, by jak najszybciej odprowadzał wodę w rynny, czyli na środku systemu; niestety ze względów estetycznych częściej spotykane jest usytuowanie boczne.
Naprawa i malowanie rynien w polskim klimacie
W klimacie takim jak polski, w którym dość wyraźnie odznaczają się pory roku, wskazane jest przygotowanie rynien do tych okresów, w których będą w sposób naturalny intensywniej eksploatowane.
Najważniejsze jednak jest to, by nie odwlekać prac remontowych – jeśli system odprowadzający wodę działa wadliwe nie należy czekać do odpowiedniej pory roku, tylko reagować od razu. Rynny naprawiamy wtedy, kiedy zauważamy, że są uszkodzone.
Z malowaniem natomiast możemy zaczekać, aż na jego efektywne przeprowadzenie pozwolą warunki atmosferyczne – nie powiedzie się to w dni mroźne, gorące, kiedy blacha czy PCV są rozgrzane oraz wtedy, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka.
O tym, jak podchodzimy do pracy na wysokościach pisaliśmy w innym miejscu na naszym blogu – w cyklu artykułów: Normy w pracy na wysokościach, czyli kilka słów o tym, jak dbamy o bezpieczeństwo, cz. 1 i cz. 2.
Rynny okiem fachowca
Przegląd systemu rynnowego przeprowadzony przez specjalistów pokaże nam, co się dzieje na powierzchni i wewnątrz rynien i rur spustowych. Po jego dokonaniu nasz specjalista omawia z Klientem zakres prac do wykonania.
Profesjonalista zwróci uwagę na inne kwestie, w zależności od pory roku, w której będzie oglądał nasze rynny.
Jesienią ocenia się zwykle drożność całego systemu. To czas, kiedy intensywnie opadają liście, silne wiatry łamią gałązki i przemieszczają drobne śmieci. Przegląd należy wykonać przed spadnięciem pierwszego śniegu i pojawieniem się oblodzenia, które zamaskują problemy. Jeśli potencjalne przeszkody nie zostaną na czas usunięte, woda z topiącego się w czasie okresowych odwilży śniegu nie będzie mogła odpłynąć w bezpieczny sposób i znajdzie ujście, które nie będzie tak korzystne ze względu na dobro całego budynku.
Co zyskujemy dzięki drożnym rynnom
Wymieniamy tylko kilka uniwersalnych zalet dbania o ten element budowlany. Szczegółowe korzyści zależą od bryły budowlanej, z którą mamy do czynienia. Oddając swoje rynny w nasze ręce, zyskujesz:
- suche tynki,
- brak wilgoci w pomieszczeniach,
- zabezpieczone przed podmakaniem fundamenty,
- estetyczne elewacje.
Lista ta odzwierciedla starą prawdę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli jednak pewnych spraw nie dopatrzyliśmy, jeszcze nie wszystko stracone, ponieważ katalog naszych usług obejmuje osuszanie pomieszczeń. W ten sposób możemy zaproponować naszym Klientom i „zapobieganie” i „leczenie”.