Profesjonalne malowanie dachów w 12 krokach (od 1 do 9)

Miki Podnośniki > Blog  > Prace wysokościowe  > Profesjonalne malowanie dachów w 12 krokach (od 1 do 9)
Profesjonalne malowanie dachów w 12 krokach (od 1 do 9)

Uparcie powtarzamy, że dbanie o posesje wymaga komplementarnych działań. Dotyczy to również dachów, a dokładniej rzecz ujmując – od dachów się zaczyna. Nikogo nie trzeba przekonywać, że są one jednymi z istotniejszych części budynków, które należycie pełnią swoje funkcje tylko wtedy, kiedy się o nie odpowiednio dba. Podstawą jest tu niedopuszczenie do sytuacji, w której – w wyniku długoletnich zaniedbań – połać dachowa jest tak zniszczona, że należy ją w całości wymienić.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy – z powodów powiedzielibyśmy naturalnych jak klęski żywiołowe czy pożary – jest to konieczne. Jednak w zdecydowanej większości wypadków od dobrych chęci właścicieli czy administratorów obiektów zależy to, czy dach będzie stanowił zagrożenie dla samego budynku oraz znajdujących się wewnątrz i w najbliższej okolicy ludzi. Ci, którzy czują się odpowiedzialni za tego typu kwestie, samodzielnie od czasu do czasu przynajmniej przeprowadzają odgrzybianie, oczyszczanie czy malowanie. Jednak ci, którym zależy na efektywności działań, wybierają profesjonalnie przygotowane ekipy – takie jak nasza – które dysponują sprzętem i umiejętnościami potrzebnymi do rzetelnego wykonania zlecenia. Zobaczmy, jak to wygląda w białostockim MIKI.

Wizja lokalna

Zaraz po kontakcie Klienta umawiamy się na wstępne oględziny miejsca zlecenia. Nasz pracownik przyjeżdża na miejsce, by zobaczyć, co możemy zrobić i jak możemy zrobić to najlepiej. Wchodzimy na dach, by obejrzeć go z bliska. Oceniamy tu:

 • stan połaci dachowej,
 • rodzaj oraz intensywność zabrudzeń,
 • możliwość zastosowania preparatów chemicznych oraz ich rodzaj.

Dodatkowo poznajemy teren wokół, by wstępnie określić rodzaj potrzebnych zabezpieczeń.

Wyjaśniamy też, co przed malowaniem trzeba zrobić koniecznie, co można zrobić, co ewentualnie może poczekać. Zakres działań dopasowujemy do budżetu. W końcu przedstawiamy wycenę.

Przewidzieliśmy 3 opcje:

 • pakiet podstawowy: czyszczenie dachu z malowaniem,
 • pakiet optymalny: czyszczenie z malowaniem i naprawą dachu,
 • pakiet rozszerzony: czyszczenie z malowaniem i naprawą dachu oraz usługi uzupełniające.

Wszystkie pakiety mogą zostać uzupełnione o usługi opcjonalne, poprawiające wygląd i odporność dachu.

Etap wstępny: przygotowanie do malowania dachu

Nasze zlecenia wykonujemy metodycznie, ponieważ wiemy, że wszystko ma swój czas i swoje miejsce.

Decyzje

Dajemy naszym Klientom czas na podjęcie odpowiedzialnych decyzji, przekalkulowanie swoich finansów. A kiedy są już zdecydowani, wspólnie ustalamy zakres prac towarzyszących malowaniu. Obejmuje on:

 • wysokociśnieniowe mycie dachów wykonanych z różnych materiałów: dachówki ceramicznej, blachodachówki, blachy trapezowej, prostej, zaginanej, falistej,
 • malowanie powierzchni dachowej,
 • wyminę obróbek dekarskich, gwoździ, zabezpieczeń,
 • naprawę, wymianę lub malowanie orynnowania,
 • mycie i czyszczenie elewacji,
 • montowanie kratek wentylacyjnych czy śniegołapów.

Na podstawie decyzji Klienta opracowujemy harmonogram działań tak, by jak najmniej ingerować w życie codzienne czy zawodowe osób przebywających w budynku.

Zabezpieczenie terenu

Tym, na co zwracamy ogromną uwagę jest zabezpieczeni terenu. Przestrzegamy kwestii bezpieczeństwa ze względu na dobro naszych pracowników, postronnych osób, które mogą zaleźć się w obrębie zasięgu naszych działań, ale też po to, by wszystko przebiegało szybko i sprawnie. Rozstawiamy na ziemi barierki ochronne i montujemy systemy asekuracyjne. Dopiero wtedy wkraczamy na dach.

Etap właściwy kończy się malowaniem (opcjonalnie impregnacją) dachu

W tym momencie przechodzimy do rozpoczęcia prac z zakresu pakietu podstawowego. W dalszej kolejności modyfikujemy je w zależności od indywidualnych ustaleń.

Czyszczenie komina

Usługę czyszczenia komina proponujemy opcjonalnie. Warto ją profesjonalnie wykonać z powodu obwarowań prawnych dotyczących tej materii.

Jeśli regularnie sami dbamy o komin, warto jego czyszczenie przeprowadzić właśnie w tym momencie także w powodów praktycznych – przy czyszczeniu mogą pojawić się zabrudzenia, które nie powinny trafić na świeżo umyty i odmalowany dach.

Hydrodynamiczne mycie dachu

Do mycia dachów wykorzystujemy urządzenia wysokociśnieniowe, dzięki którym możemy usuwać oporne zabrudzenia. Odbywa się to następująco:

 • nanosimy na powierzchnię dachu aktywnie działającą chemię,
 • odtłuszczamy powierzchnię, wykorzystując system aktywnej piany,
 • odgrzybiamy,
 • myjemy dach metodą wysokociśnieniową. Stosujemy myjkę o parametrach: 270 b z możliwością podgrzewania wody. Pozwala nam ona na usunięcie sadzy, smarów, smoły, łuszczącej się starej farby, grzybów, porostów, mchów,
 • usuwamy ogniska korozji,
 • wykonujemy ponowne mycie.

Po myciu zalecane jest naniesienie odpowiednio dobranych impregnatów (ich właściwości zależą od tego, z jakiego materiału wykonany jest dach, na jakie czynniki jest narażony). Zaimpregnowany dach gotowy jest do przeprowadzenia koniecznych napraw lub przejścia od razu do malowania.

Naprawa płaci dachowej i pobliskich elementów

Bardzo często jest tak, że dopiero umycie dachu pozwala na dostrzeżenie niewidocznych uprzednio, ukrytych pod warstwami wieloletnich zabrudzeń, uszkodzeń. Jeśli pojawia się coś, czego się nie spodziewaliśmy, omawiamy z Klientem postępowanie.

Standardowa usługa naprawy dachu obejmuje:

 • wymianę pokrycia dachowego w różnym zakresie (częściowo, miejscowo),
 • uszczelnianie,
 • montaż wybranych przez Klienta akcesoriów dachowych,
 • wymianę i naprawę obróbek blacharskich,
 • naprawę orynnownaia; warto też przeczytać na naszym blogu tekst dotyczący dbania o ten element: Rynny – dlaczego trzeba o nie dbać (kilka słów o naprawach i myciu przed zimą).

Naprawy – tak jak czyszczenie komina – przeprowadzamy przed malowaniem, by nie iszczyć świeżej powłoki malarskiej.

Hydrodynamiczne lub klasyczne malowanie powierzchni dachu

Nasi Klienci dostają wzornik farb, z którego wybierają odpowiadającym im odcień. Służymy oczywiście radą, jeśli chodzi o dobór odcienia pasującego do elewacji czy właściwości, którymi powinna się charakteryzować dana powłoka. W codziennej pracy wykorzystujemy wyłącznie produkty sprawdzonych producentów, którzy oferują wysokiej jakości farby oraz lakiery. Zawsze wybieramy te, które nie będą wchodziły w reakcje ze starym podłożem.

Farby i lakiery nakładamy na połać dachową za pomocą natrysku hydrodynamicznego, który umożliwia równomierne rozprowadzenie powłoki, lub – jeśli zachodzi taka potrzeba – metodami tradycyjnymi. Wykonujemy malowanie:

 • gruntowe,
 • podkładowe (farbami w wybranym kolorze),
 • nawierzchniowe (farbami w kolorze)
Ważne! Dachów nie malujemy w dni gorące, kiedy blacha jest nagrzana, ani wtedy, kiedy wskaźniki wilgotności powietrza są wysoki

Impregnowanie

Trwałość powłoki malarskiej można przedłużyć, nanosząc na nią środki impregnujące – na przykład takie, które zabezpieczają przez absorpcją wody.

Sprzątanie

Nasza ekipa zawsze zostawia porządek w miejscu swojej pracy. To dla nas oczywiste.

W tym momencie podstawowa usługa, na którą składają się mycie i malowanie dachu zostaje zakończona. Nie oznacza to jednak, że nasze prace zostają zakończone. Wielu Klientów decyduje się dziś na uzupełnienie jej o inne czynności, których fachowe przeprowadzenie przesądza o wizualnej atrakcyjności posesji i komfortowym użytkowaniu budynku. Ich zakres omawiamy w części drugiej tego artykułu.