Sprawna wentylacja decyduje o jakości przepływu powietrza w budynkach mieszkalnych i użytkowych. Na jej poprawę wpływają odpowiednio zamontowane kratki wentylacyjne. Są to elementy praktyczne, ale też podlegające upływowi czasu – wymagają okresowej wymiany.
Wymiana kratek wentylacyjnych w zależności od potrzeb
Kratki wentylacyjne osłaniające otwory wentylacyjne powinny być funkcjonalne. Jednak wraz ze wzrostem jakości życia, wzrastają potrzeby estetyczne, toteż nawet tak niepozorne elementy jak kratki do wentylacji są dziś dostępne w różnorodnych wersjach:
- w różnych kształtach (kwadratowe, prostokątne, okrągłe), kolorach (białe i barwione) fakturach (gładkie lub z motywem),
- wykonane z różnych materiałów (plastik, metal),
- nierdzewne i kwasoodporne (przeznaczone do pomieszczeń magazynowych, warsztatów, garaży czy hal produkcyjnych),
- tradycyjne i designerskie (przeznaczone do pomieszczeń o najwyższych standardach),
- w różnych przedziałach cenowych.
Producenci zadbali o to, by produkty tego typu spełniały wymogi bezpieczeństwa i odpowiadały jednocześnie wizualnym preferencjom klientów różnego typu.
Doświadczeni specjaliści poradzą sobie z wymianą każdej kratki
Jednak wybór kratki do dopiero początek. Trzeba ją jeszcze zamontować – w tym właśnie pomagamy. Elementy tego typu należy umieszczać w charakterystycznych, najczęściej niełatwych w dostępie miejscach. Nasi fachowcy dysponują sprzętem (podnośniki koszowe, zwyżki), który umożliwia im wymianę kratek systemu wentylacyjnego w sposób bezpieczny i nieinwazyjny – bez uszkodzeń w sąsiadujących z nimi strukturach.
Rodzaje kratek wentylacyjnych wymienieniach przez naszą firmę
O tym, że kratki będą dobrze spełniały swoją rolę decyduje to, jaką kratkę zamontujemy, by osiągnąć pożądany efekt. Do wyboru mamy kratki:
- przepływowe – pozwalają na wyrównanie ciśnienia w pomieszczeniach ze sobą sąsiadujących; montowane w drzwiach, ściankach działowych czy ścianach,
- nawiewne i wywiewne – umożliwia dostarczanie lub usuwanie powietrza z pomieszczenia, w którym wyrównuje ciśnienie. Dzięki wyposażeniu w żaluzje (pionowo-poziome bądź poziomo-pionowe) pozwala na kierowanie strumieniem powietrza,
- z siatką – spełnia funkcję wyrównywania ciśnień, jest estetyczna, a więc nadaje się do zamontowania w biurach, hotelach, domach; sprawdza się także w halach przemysłowo-handlowych.
Przy zleceniach tego typu podpowiadamy naszym Klientom, które modele najlepiej sprawdzą się w ich przestrzeniach domowych, np. łazienkach, czy firmowych.
Ścienne lub/i w suficie – gdzie kratka wentylacyjna?
Kratka jest widocznym elementem instalacji, dlatego jej estetyka, jaki i sposobu jej zamontowania nie powinny budzić wątpliwości. Jeśli chodzi o miejsca montażu – oba są jak najbardziej prawidłowe, z tym że:
- kratkę w suficie zamieszcza się najczęściej wtedy, gdy jest on wykonany w systemie podwieszanym w pomieszczanych znajdujących się na ostatnich piętrach budynku lub wtedy, gdy w budynku wprowadzono wentylację używającą rekuperatora,
- kratkę w ścianie czy ściance działowej wbudowuje się na podstawie norm regulowanych prawnie. Po pierwsze: jej górna krawędź nie może znajdować się więcej niż 150 mm od sufitu; po drugie: nie należy instalować kratki do zajętego już pionu, ponieważ zabronione jest stosowanie w przypadku wentylacji grawitacyjnej zbiorczych przewodów (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690, par. 141).
Wymianę kratek powierz fachowcom z Białegostoku
Jeśli planujesz wymianę kratek – niezależnie od tego, czy chcesz poprawić estetykę pomieszczenia, czy zależy Ci na usprawnieniu systemu wentylacji i cyrkulacji powietrza poprzez dobranie kratek o stosownych parametrach używkowych – skontaktuj się z nami – nasze doświadczenie w branży pozwoli nam przygotować ofertę idealną do Twoich potrzeb.