Naprawa rynien Białystok

Miki Podnośniki > Prace budowlane Białystok > Naprawa rynien Białystok

Zadaniem rynien jest ochrona zewnętrznych ścian budynków przed niekorzystnym wpływem spływającej z dachu wody, czego efektem są:

 • pękające tynki,
 • obniżenie jakości wizualnej elewacji,
 • przenikanie wody do wewnątrz,
 • podmakanie fundamentów,
 • szkody w otoczeniu – na przykład wśród pobliskiej roślinności.

Naprawa rynien adekwatna do pory roku

System odprowadzania wody opadowej, czyli rynny, musi być sprawny przez cały rok, by efektywnie spełniał swoje funkcje. Nie wystarczy więc dokonywanie przeglądów wtedy, kiedy coś zaczyna się dziać, ale konieczne jest systematyczne dbanie o ten element budowli.

 • WIOSNĄ   już po pierwszych roztopach sprawdzamy, czy orynnowanie bez szkód przetrwało wymagający zimowy czas, czy coś nie uległo naderwaniu czy pęknięciu. O tej porze rok wzrasta ilość opadów, co znaczy, że rynny powinny być sprawne, by podołać naporowi oraz ilości wody. Należy więc zlokalizować i usunąć ewentualne przeszkody – zalegające gałęzie, liście, błoto.
 • JESIENIĄ – po spadnięciu liści, które potencjalnie mogłyby zatkać rynny, należy sprawdzić drożność rynien, by były przygotowane na spadnięcie pierwszego śniegu. Więcej na ten temat można przeczytać na naszym blogu: Rynny – dlaczego trzeba o nie dbać (kilka słów o naprawach i myciu przed zimą).

Oględziny rynien można przeprowadzić samodzielnie, ale już naprawę należy zlecić profesjonalistom – tu najprawdopodobniej drabina nie wystarczy, by poradzić sobie z problemem.

Białostoccy fachowcy do naprawy rynien wykorzystują techniki dostępu linowego

Przy remontowaniu rynien wykorzystanie technik tradycyjnego dostępu jest najczęściej – po prostu – mało skutecznie – nie pozwala na dotarcie do wysoko i trudno zlokalizowanych miejsc. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy pracujemy na linach. Mamy wtedy swobodę ruchów i posługiwania się specjalistycznymi narzędziami. W ten sposób jesteśmy w stanie naprawić różne elementy – niezależnie od wysokości, na jakiej umieszczona jest rynna.

montaż rynny

O naprawie rynien wiemy wszystko

Naprawa rynien odbywa się w przemyślany sposób, co zapewnia powodzenie naszym działaniom. Przed rozpoczęciem napraw przygotowujemy podłoże – oczyszczamy je z brudu, a zauważone zarysowania pokrywamy lakierem zaprawowym. Cały proces przebiega dwuetapowo.

 • I ETAP: UDRAŻNIAMY – usuwamy z wnętrza rynny gałęzie, liście, igliwie, piasek. Robimy to mechanicznie lub wyjmujemy czyszczaki, czyli siatki zabezpieczające o ile rynna została w takie wyposażona. Wykorzystujemy tu myjki wysokociśnieniowe.
 • II ETAP: USZCZELNIAMY – jeśli stwierdzimy w których miejscach nieszczelność (najczęściej na łączeniach) podejmujemy działania naprawcze adekwatne do materiału, z którego rynna została wykonana:
  • metal – sprawdzają się tu uszczelki dekarskie (można je pokryć farbą w kolorze rynien, dzięki czemu będą niewidoczne) lub odporne na czynniki atmosferyczne taśmy bitumiczne (dostępne w kliku wersjach kolorystycznych);
  • PCV – w ich przypadku wykorzystujemy zapinki, zatrzaski i złączki z gumową uszczelką, niekiedy naklejamy na uszkodzone miejsce „łatę” z takiego samego tworzywa. Ze względu na rozszerzalność termiczną PCV stosowanie uszczelniaczy jest niekorzystne.

Na koniec proponujemy naszym Klientom skorzystanie w usługi mycia rynien, by wyglądały one schludnie i estetycznie.

W sprawie naprawy rynien skontaktuj się z MIKI

Jeśli nie jesteś pewien, w jakim stanie jest orynnowanie Twojego budynku, zapraszamy do kontaktu – sprawdzimy i zaproponujemy rozwiązania, dzięki którym system odprowadzania deszczówki będzie działał bez zarzutu.

Zadzwoń