Zadaniem rynien jest ochrona zewnętrznych ścian budynków przed niekorzystnym wpływem spływającej z dachu wody, czego efektem są:
- pękające tynki,
- obniżenie jakości wizualnej elewacji,
- przenikanie wody do wewnątrz,
- podmakanie fundamentów,
- szkody w otoczeniu – na przykład wśród pobliskiej roślinności.
Naprawa rynien adekwatna do pory roku
System odprowadzania wody opadowej, czyli rynny, musi być sprawny przez cały rok, by efektywnie spełniał swoje funkcje. Nie wystarczy więc dokonywanie przeglądów wtedy, kiedy coś zaczyna się dziać, ale konieczne jest systematyczne dbanie o ten element budowli.
- wiosną – już po pierwszych roztopach sprawdzamy, czy orynnowanie bez szkód przetrwało wymagający zimowy czas, czy coś nie uległo naderwaniu czy pęknięciu. O tej porze rok wzrasta ilość opadów, co znaczy, że rynny powinny być sprawne, by podołać naporowi oraz ilości wody. Należy więc zlokalizować i usunąć ewentualne przeszkody – zalegające gałęzie, liście, błoto.
- jesienią – po spadnięciu liści, które potencjalnie mogłyby zatkać rynny, należy sprawdzić drożność rynien, by były przygotowane na spadnięcie pierwszego śniegu.
Oględziny rynien dachowych można przeprowadzić samodzielnie, ale już naprawę należy zlecić profesjonalistom – tu najprawdopodobniej drabina nie wystarczy, by poradzić sobie z problemem.
Profesjonalne usługi naprawy rynien na terenie Białegostoku
Przy remontowaniu rynien wykorzystanie technik tradycyjnego dostępu jest najczęściej mało skutecznie i nie pozwala na dotarcie do wysoko i trudno zlokalizowanych miejsc. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda wtedy, kiedy pracujemy na linach. Mamy wtedy swobodę ruchów i posługiwania się specjalistycznymi narzędziami. W ten sposób jesteśmy w stanie naprawić lub wymienić różne elementy – niezależnie od wysokości, na jakiej umieszczona jest rynna.
O naprawie rynien wiemy wszystko
Naprawa rynien odbywa się w przemyślany sposób, co zapewnia powodzenie naszym działaniom. Przed rozpoczęciem napraw przygotowujemy podłoże – oczyszczamy je z brudu, a zauważone zarysowania pokrywamy lakierem zaprawowym. Cały proces przebiega dwuetapowo.
- I ETAP: UDRAŻNIAMY – usuwamy z wnętrza rynny gałęzie, liście, igliwie, piasek. Robimy to mechanicznie lub wyjmujemy czyszczaki, czyli siatki zabezpieczające, o ile rynna została w takie wyposażona. Wykorzystujemy tu myjki wysokociśnieniowe.
- II ETAP: USZCZELNIAMY – jeśli stwierdzimy, w których miejscach nieszczelność (najczęściej na łączeniach) podejmujemy działania naprawcze adekwatne do materiału, z którego rynna została wykonana:
- metal – sprawdzają się tu uszczelki dekarskie (można je pokryć farbą w kolorze rynien, dzięki czemu będą niewidoczne) lub odporne na czynniki atmosferyczne taśmy bitumiczne (dostępne w kliku wersjach kolorystycznych);
- PCV – w ich przypadku wykorzystujemy zapinki, zatrzaski i złączki z gumową uszczelką, niekiedy naklejamy na uszkodzone miejsce „łatę” z takiego samego tworzywa. Ze względu na rozszerzalność termiczną PCV stosowanie uszczelniaczy jest niekorzystne.
Na koniec proponujemy naszym Klientom skorzystanie w usługi mycia rynien, by wyglądały one schludnie i estetycznie.
Zgłoś się po wycenę!
Jeśli nie jesteś pewien, w jakim stanie jest orynnowanie Twojego budynku, zapraszamy do kontaktu – sprawdzimy i zaproponujemy rozwiązania, dzięki którym system odprowadzania deszczówki będzie działał bez zarzutu.