Mycie elewacji odmieni każdą fasadę – 5 ważnych pytań

Miki Podnośniki > Blog  > Czyszczenie i mycie  > Mycie elewacji odmieni każdą fasadę – 5 ważnych pytań
Obiekty do czyszczenia elewacji
Mycie elewacji odmieni każdą fasadę – 5 ważnych pytań

Dbanie o wygląd fasady własnego domu lub innych budynków wiąże się z potrzebą regularnego czyszczenia elewacji, prowadzenia niezbędnych napraw oraz zabezpieczania przed powstawaniem uszkodzeń. W myciu elewacji warto postawić na dwie spośród licznych dostępnych metod: piaskowanie oraz sodowanie. Ich skuteczny sposób działania, stanowi odpowiedni oręż, aby odzyskać urok budynku od zewnątrz.

Tradycyjne mycie elewacji zastępujemy piaskowaniem lub sodowaniem

Istotą obu tych metod jest zastosowanie obróbki strumieniowo-ściernej, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i z użyciem czyściw bezpiecznych dla powierzchni. Oto, co jeszcze warto wiedzieć, aby dokładniej poznać naszą propozycję.

1. Jaka jest różnica pomiędzy piaskowaniem a sodowaniem?

W metodzie zwanej sodowaniem czyściwem jest soda oczyszczona (NaHCO3), bez domieszek i innych substancji chemicznych. Mechanizm działania polega na rozbijaniu się cząsteczek sody o ścianę w swoistych mikroeksplozjach, materiał ten nie odbija się od elewacji. Inaczej jest w przypadku piaskowania – tutaj drobinki piasku uderzające pod ciśnieniem w fasadę odrywają od niej brud, jest to zatem metoda bardziej inwazyjna.

2. Kiedy wybrać fachowe czyszczenie jako alternatywę dla standardowego mycia elewacji?

Gdy zawodzą domowe sposoby i nawet po kilkukrotnych próbach czyszczenia fasada budynku nadal odbiega wyglądem od oczekiwań pod względem czystości, należy zastosować bardziej radykalne rozwiązania. Uporczywe szorowanie oraz samodzielne stosowanie coraz mocniejszych preparatów czyszczących może spowodować zniszczenia powierzchni. Zanim do tego dojdzie, warto wybrać usługi profesjonalistów.

3. Jakie powierzchnie czyścimy powyższymi metodami?

W zasadzie nie ma ograniczeń co do rodzaju mytych elewacji. W przypadku poszczególnych fasad dobieramy tylko odpowiednią metodę oraz ciśnienie, aby nie dopuścić do uszkodzeń powierzchni. Elewacje betonowe, klinkierowe, kamienne, drewniane, ale też blachę, siding czy inne tworzywa sztuczne oczyścimy skutecznie z wszelkich oznak użytkowania, wykwitów wapiennych, a nawet mchów czy porostów, jeżeli tego będzie dotyczyć zlecenie.

4. Jakie są korzyści stosowania nowoczesnych środków?

Odpowiedni dobór czyściwa sprawia, że podczas fachowego mycia elewacji nie dochodzi do jej uszkodzeń. Zahamowany zostaje rozwój mikroorganizmów, powierzchnia jest mniej podatna na kolejne zabrudzenia. Ważna jest także utylizacja czyściwa – w przypadku sody kwestia ta nie występuje ze względu na mechanizm działania, natomiast piasek jest utylizowany, można go również poddawać regeneracji.

5. Od czego zależy ostateczny koszt usługi mycia elewacji?

Na koszt usługi wpływ ma wybór metody – piaskowanie to metoda tańsza. Ostateczna kwota do zapłaty zależy jednak również od rodzaju zabrudzeń i ich głębokości, rodzaju podłoża, a także oczywiście od powierzchni czyszczonej elewacji. Często pozornie małe zanieczyszczenia mogą okazać się bardzo kłopotliwe, ale i odwrotnie – budynek wyglądający na bardzo zaniedbany poddaje się jednej z metod, by po zakończeniu przez nas prac niemal lśnić czystością.

Istotne przed myciem każdej elewacji budynku!

Przed rozpoczęciem prac sprawdzamy zawsze na mało widocznym fragmencie fasady, jak zareaguje w zetknięciu z piaskowaniem lub sodowaniem, czy nie powstaną odbarwienia lub uszkodzenia. Po tej próbie przystępujemy do dalszych działań. Prace należy prowadzić ostrożnie, zabezpieczając sąsiadujące powierzchnie, które mogłyby ulec uszkodzeniu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku starych murów oraz cegieł, które zostały użyte do wzniesienia danego budynku przed wieloma laty.

Miejsca w budynku przeznaczone do czyszczenia

Podobne zasady ostrożności stosujemy również w przypadku klinkieru i innych powierzchni szkliwionych. Ich charakterystyczna struktura wymaga wyjątkowej umiejętności dobrania metody oraz parametrów czyszczenia, niemniej jednak daje się skutecznie myć zarówno cyklicznie, jak też po długich przerwach. Jeżeli zatem jakiekolwiek wątpliwości miałyby dotyczyć bezpieczeństwa piaskowania oraz sodowania, z przyjemnością je objaśnimy i pokażemy, że czyszczenie ciśnieniowe jest metodą niemal uniwersalną.