Malowanie elewacji – co warto wiedzieć

Miki Podnośniki > Blog  > Malowanie elewacji – co warto wiedzieć
Malowanie elewacji - kolorowanie ścian
Malowanie elewacji – co warto wiedzieć

Zewnętrzne ściany budynków to sporych rozmiarów powierzchnie, których malowanie musi być przeprowadzane w sposób zorganizowany i profesjonalny. Bez względu na to, czy w grę wchodzi wielorodzinny blok, czy domek wolnostojący, malowanie elewacji powinniśmy powierzyć profesjonalistom. Nasza firma od lat działa z powodzeniem w branży budowlanej, ma bogate doświadczenie w pracach na wysokościach.

Stosujemy sprawdzone metody, które pozwalają nam zoptymalizować prace i wykonać zlecenie szybko i solidnie.

Malowanie elewacji – wybór odpowiedniej metody

Istnieją dwie podstawowe metody, jakie stosuje się podczas malowania elewacji:

  • stawianie rusztowań – do malowanej powierzchni zakotwicza się konstrukcję rusztowania, na której pracują malarze,
  • metoda alpinistyczna – jest ona tańsza i mniej inwazyjna, ponieważ nie wymaga tak zwanego kotwiczenia.

Nasza firma korzysta najczęściej z tej drugiej metody. Pozwala ona dotrzeć tam, gdzie nie można rozstawić rusztowań, zapewnia też większe bezpieczeństwo naszym pracownikom oraz nie ingeruje w konstrukcję budynku.
Z metody alpinistycznej można korzystać przy malowaniu elewacji wielu obiektów, takich jak:

  • wieżowce,
  • domki jednorodzinne,
  • urzędy,
  • budynki zabytkowe.

Jest ona bardzo wszechstronna i dzięki temu, że wykorzystuje prace na wysokościach, znacząco skraca czas trwania robót malarskich.

Przebieg prac malarskich

Malowanie elewacji to skomplikowany proces wymagający wcześniejszego planowania i odpowiedniego przygotowania zarówno sprzętu, jak i podłoża. Zanim rozpocznie się właściwe farbowanie elewacji, powinno się należycie przygotować ścianę; usunąć wszelkie zabrudzenia, naprawić ewentualne uszkodzenia. Przygotowana w ten sposób elewacja jest czysta i gotowa do kolejnego etapu prac.

Malowanie elewacji na domach jednorodzinnych

Jeżeli elewacja będzie malowana pierwszy raz, koniecznie należy ją zagruntować. Pozwoli to na uzyskanie jednolitego wchłaniania farby oraz poprawi przyczepność stosowanych farb. Z gruntowania możemy zrezygnować w sytuacji, gdy stara warstwa farby jest dobrze zachowana. Zalecamy jednak malowanie elewacji wraz z gruntowaniem powierzchni.

Wpływa to na trwałość naniesionej farby oraz na końcowy efekt.

Po zakończeniu etapu przygotowań, możemy przystąpić do malowania elewacji danego obiektu. Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu wiemy, że najlepszą metodą malowania wielkich i niejednolitych powierzchni jest malowanie natryskowe. Pozwala ono na uzyskanie doskonałego efektu i nie jest czasochłonne. Bardzo ważnym elementem malowania elewacji, jest oczywiście wybór farb, jakimi będziemy malować. Przy wyborze odpowiednich farb, pod uwagę należy zawsze wziąć następujące czynniki:

  • rodzaj podłoża – stosowana farba musi być przeznaczona do konkretnego materiału;
  • usytuowanie budynku – inne farby stosujemy na elewacje w miastach;
  • wiek budynku – na starszych budynkach nie można stosować poszczególnych farb.

Wszystkie te elementy nasi pracownicy uwzględniają w swojej ocenie i korzystają z najlepszych farb na rynku. W ten sposób koloryzowanie przez nas elewacji, pokryte są trwałymi i bardzo odpornymi powłokami malarskimi.

Gdy malowanie elewacji jest już ukończone, można zadbać o odpowiednią pielęgnację pomalowanych elementów, w celu przedłużenia ich żywotności. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do impregnacji i pielęgnacji. Najkorzystniej jest zlecić konserwację elewacji profesjonalnej firmie. Gwarantuje to odpowiedni efekt.

Warto zaufać profesjonalistom

Skrupulatnie zabezpieczamy teren, na którym będziemy pracować. Zaklejamy okna, zabezpieczamy balkony oraz roślinność znajdującą się w obrębie naszych prac. Każdorazowo dobieramy farby oraz sprzęt i technikę malowania na podstawie warunków, jakie zastaniemy na miejscu prac.

Nie ingerujemy w konstrukcję ścian, nasze preparaty są nieszkodliwe dla osób znajdujących się w malowanych budynkach, oraz zwierząt domowych. Nasi doświadczeni pracownicy umiejętnie posługują się najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie malowania elewacji. Znamy się na naszej pracy i nieustannie poszukujemy optymalnych rozwiązań.

Współczesne elewacje budynków narażone są na wiele czynników powodujących ich zabrudzenie i słaby efekt estetyczny. Niezależnie od tego, czy malowanie elewacji odbywa się po raz pierwszy, czy jest ona poddana renowacji, warto zwrócić się do wykonawcy z udokumentowaną historią oraz dobrą opinią.