Zdarza się, że napisy lub obrazy zamieszczone na ścianach i murach trwają tam latami. Ma to miejsce zazwyczaj na terenach niezamieszkanych lub rzadko uczęszczanych. Jeżeli natomiast graffiti pojawiło się na ścianie domu lub budynku, który jest Twoją własnością albo na ogrodzeniu wokół posesji, warto jak najszybciej się tym zająć. Niewielkie malunki można próbować usunąć samodzielnie, lecz zawsze niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia powierzchni znajdującej się pod graffiti, natomiast przy dużych obszarach potraktowanych farbą w sprayu samodzielne usuwanie graffiti staje się wręcz niewykonalne.
Skuteczne metody usuwania graffiti
Graffiti to problem, z którym często spotykają się zarówno właściciele nieruchomości, jak i społeczności lokalne. Usunięcie niepożądanych malowideł może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne sposoby, aby sobie z nimi poradzić, nie niszcząc przy tym powierzchni. Poniżej przedstawiamy trzy sprawdzone metody usuwania graffiti.
Mycie wysokociśnieniowe
Używać należy myjek wysokociśnieniowych, których wydajność można regulować. Myjki do użytku domowego osiągają zazwyczaj poziom ciśnienia wody na granicy 80-160 barów, natomiast ciśnienie wody w tych używanych podczas większych prac przemysłowych i na obszerniejszych powierzchniach znacznie przekracza 200, a nawet 1000 barów. Ważna jest także:
- wydajność – określa ilość wydobywającej się z maszyny wody na godzinę. Ma to wpływ na szybkość wykonywania prac i powinno oscylować powyżej 500 l/h w urządzeniach do użytku profesjonalnego,
- ogrzewanie wody – poszczególne działania wymagają podgrzania wody, aby zwiększyć efektywność preparatów stosowanych do usuwana graffiti. Standardowe myjki podgrzewają wodę do około 40oC, natomiast bardziej zaawansowane – do 140oC,
- zbiornik na detergent,
- sposób zasilania – w przypadku działań na niewielkich wysokościach sprawdzają się urządzenia zasilane prądem, natomiast w miejscach, gdzie niezbędne są prace wysokościowe lub tam, gdzie nie ma prądu, stosujemy myjki spalinowe. Alternatywą może być także agregat prądotwórczy, jednak tego typu urządzenia są stosowane stosunkowo rzadko.
Piaskowanie
Drobinki piasku w strumieniu sprężonego powietrza uderzają czyszczoną powierzchnię z odpowiednią siłą i częstotliwością. Piaskowanie jest metodą wysoce inwazyjną, natomiast przy umiejętnym stosowaniu pozwala bezpiecznie usuwać graffiti z fasad marmurowych, betonowych, a także innych powierzchni, w tym drewna. W zależności od rodzaju elewacji dobieramy:
- grubość ścierniwa – średnica około 0,5 mm jest odpowiednia i bezpieczna do czyszczenia ścian ceglanych, natomiast w przypadku tradycyjnych murów potrzebne może być użycie odpowiedniego piasku o średnicy większej niż 1 mm,
- twardość ścierniwa – mierzy się ją w dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa. Jeden z rodzajów ścierniw, czyli piasek kwarcowy, ma twardość 7. stopnia, co pozwala jednocześnie odpowiednio skutecznie „odbijać” zabrudzenia i dbać o powierzchnię,
- dobór ścierniwa – najczęściej ścierniwo kwarcowe, czyli piasek suszony, ale usuwać graffiti można też ścierniwem szklanym oraz innymi odpowiednio dobranymi do urządzenia oraz rodzaju zadania, z którym należy się zmierzyć.
Sodowanie
Ten sposób również pozwala usunąć graffiti z elewacji. Tak jak w przypadku mycia ciśnieniowego i piaskowania, używamy specjalistycznych urządzeń, w tym przypadku do kierowania strumienia sprężonego powietrza. Dodatkiem jest wodorowęglan sodu (NaHCO3), zwany potocznie sodą oczyszczoną. Główne zalety sodowania to:
- bezpieczeństwo – zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska, ponieważ soda jest nietoksyczna i biodegradowalna, a dodatkowo całkowicie rozpuszcza się w wodzie, dlatego usprawnia prace porządkowe po usuwaniu graffiti,
- wszechstronność – proces sodowania można zastosować zarówno na powierzchniach betonowych i metalowych, jak też znacznie delikatniejszych szklanych. Odpowiedni dobór ciśnienia pozwala nam skutecznie prowadzić prace oczyszczające,
- efektywność – precyzyjne dozowanie czyściwa pozwala usuwać stopniowo cząsteczki farby, bez konieczności częstego uzupełniania zbiornika z sodą. Osiągamy dobre rezultaty bez używania specjalistycznych preparatów chemicznych.
Soda oczyszczona nie pozostawia żadnych odpadów, nie powstają też w czasie sodowania żadne opary ani pył, dlatego metodę można stosować w każdych warunkach. Sodowanie posiada certyfikat ekologiczny, co dodatkowo świadczy o jego atutach.
Czy warto usuwać graffiti samemu?
I tak i nie. Po pierwsze, szybka reakcja na pojawienie się graffiti może zapobiec jego utrwaleniu i zniechęcać do dalszych akcji wandalizmu. Samodzielne usuwanie graffiti może być tańsze niż wynajęcie profesjonalnej firmy do tego celu. Oczywiście, warto również wziąć pod uwagę swoje umiejętności, dostępność odpowiednich narzędzi i środków do usuwania graffiti oraz ewentualne ryzyko uszkodzenia powierzchni. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy większych i trudniejszych do usunięcia malowidłach, może być konieczne skorzystanie z usług profesjonalistów, takich jak usuwanie graffiti przez naszą firmę.
Walka z graffiti może być trudna, ale istnieją różne skuteczne metody, które można zastosować, aby pozbyć się niepożądanych malowideł. Bez względu na wybraną metodę, ważne jest zachowanie ostrożności i dostosowanie jej do rodzaju powierzchni. Dzięki odpowiedniemu podejściu możliwe jest skuteczne przywrócenie estetyki i czystości danego miejsca.