Jak poradzić sobie z wycinką drzew

Miki Podnośniki > Blog  > Jak poradzić sobie z wycinką drzew
Sterta drewna po wycince drzew
Jak poradzić sobie z wycinką drzew

Zgodnie z panującymi obecnie trendami wszystkie tereny zielone, jakie występują w naszych miastach, to zaplanowane i odpowiednio pielęgnowane oraz kształtowane obszary. Powinny być przede wszystkim bezpieczne. Jedną z metod pielęgnacji i zapewnienia bezpieczeństwa jest wycinka drzew. Profesjonaliści potrafią dokonać wycinki drzew w praktycznie każdym miejscu i w każdych warunkach. Do swojej dyspozycji mają kilka metod.

Wycinka drzew — najpopularniejsze metody

Wycinka drzew - zlecenie w wykonaniu MIKI PodnośnikiJedną z łatwiejszych metod jest wycinka drzew przeprowadzana przy pomocy podnośnika koszowego. Od pracujących osób nie wymaga ona dużego nakładu pracy. Stosowana jest głównie do przycinania zewnętrznych gałęzi. Pozwala także na zabranie ze sobą ciężkiego sprzętu w podnośniku. Niestety posiada też ona swoje ograniczenia. Dużym kłopotem może być tutaj ukształtowanie terenu. Samochód z podnośnikiem nie jest w stanie dojechać w każde miejsce. Przy bardzo wysokich drzewach ta metoda okazuje się bezskuteczna, nie sprawdza się także na terenach zalesionych, gdzie samochód może dokonać zniszczeń w okolicznej roślinności. Minusem może także być relatywnie wysoki koszt wynajęcia podnośnika koszowego w stosunku do innych metod.

Kolejnym sposobem jest wycinka drzew metodą tradycyjną. Jest to nic innego, jak powalanie drzew przy użyciu pił i siekier. Jest ona najczęściej stosowana przy wycince drzew w lasach, raczej nie stosuje się jej w miastach, gdzie ryzyko związane z możliwością upadku drzewa w niewskazanym kierunku jest wysokie. Podczas pracy tą metodą najważniejsze jest zaplanowanie przebiegu wycinki i kierunku, w którym upadać będzie dane drzewo. Jest to bardzo czasochłonna i skomplikowana metoda wymagająca dużej pracy i nakładu siły fizycznej. Potrzebny jest także specjalistyczny sprzęt do transportowania i obróbki ściętych drzew.

Najbardziej popularną i uniwersalną formą, w jakiej przeprowadzana jest wycinka, to metoda alpinistyczna. Daje ona duże możliwości kontrolowania wycinki. Opiera się ona na ścinaniu poszczególnych partii drzewa. Jest ona z powodzeniem stosowana z połączeniem wyżej wspomnianych metod.

Metoda alpinistyczna, czyli niemal same zalety

By skutecznie przeprowadzić wycinkę drzew metodą alpinistyczną, potrzebny jest profesjonalny sprzęt:

  • liny alpinistyczne – zapewniają największą swobodę ruchu;
  • piły tarczowe o rożnych rozmiarach-pozwalają one na pracę bez względu na rozmiar konarów;
  • dodatkowy osprzęt i narzędzia wymagane przy zabezpieczaniu odciętych partii drzewa.

Polega ona na używaniu sprzętu do wspinaczek w celu dostania się do określonych konarów. Po czym następuje etap cięcia przy pomocy sprzętu, jaki pracownicy wnoszą na swoich plecach. Praca ta wymaga od wykonujących ją osób doskonałej kondycji fizycznej. Wielu pracowników firm oferujących takie usługi to zapaleni taternicy lub alpiniści. Swoje umiejętności zdobyte w górach wykorzystują w pracy. Metoda ta jest bardzo wszechstronna i pozwala na pracę niezależnie od tego gdzie znajduje się drzewo. Szczególnie polecana jest przez firmy, które wykonują prace w bezpośrednim sąsiedztwie linii energetycznych czy dróg o dużym natężeniu ruchu.

Dzięki zastosowywaniu lin asekuracyjnych, pracownik wykonujący wycinkę ma dużo miejsca na manewrowanie podczas pracy. Nie ma także znaczenia wysokość drzewa, ponieważ doskonały operator potrafi wyciąć konary nawet z bardzo wysokiego drzewa. Ze względu na małe zaangażowania ciężkiego sprzętu metoda ta jest bardzo atrakcyjna cenowo. Selektywny charakter tej metody ma wielu zwolenników. Pozwala ona w szybki sposób usunąć np. ułamane gałęzie oraz stwarzające niebezpieczeństwo konary np. na placach cmentarnych.

Jedyną wadą tej wszechstronnej metody jest czynnik ludzki. Znalezienie specjalisty posiadającego odpowiednie kwalifikacje i umiejętności może być trudne. W związku z tym wiele firm oferujących usługi alpinistyczne oferuje także wycinkę drzew wykonywaną przez swoich pracowników.

Zalecane środki ostrożności

Długo przed przystąpieniem do planowanej wycinki drzew prowadzone są prace przygotowawcze. W ich skład wchodzi odpowiednie przygotowanie i odgrodzenie terenu prac, wyznaczenie bezpiecznej odległości między ścinanymi drzewami, a znajdującymi się w pobliżu budynkami mieszkalnymi, drogami lub liniami wysokiego napięcia. Podczas przeprowadzenia zasadniczej części prac także należy stosować się do przepisów BHP. Wszyscy pracownicy powinni nosić kaski oraz odpowiedni rodzaj odzieży ochronnej.

Profesjonalnie przeprowadzona wycinka drzew pozwala na kształtowanie terenów zielonych w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego oraz reagowanie w sytuacjach kryzysowych, np. po wichurach i innych nagłych zdarzeniach. Dlatego tak ważne jest powierzenie tego zadania wykwalifikowanej i doświadczonej firmie.