Dachowe ABC czyli mycie dachów, zabezpieczanie i impregnacja

Miki Podnośniki > Blog  > Czyszczenie i mycie  > Dachowe ABC czyli mycie dachów, zabezpieczanie i impregnacja
Mycie i konserwacje dachów
Dachowe ABC czyli mycie dachów, zabezpieczanie i impregnacja

Mycie dachów niezbyt często należy do regularnych prac na posesji, znacznie częściej czyszczona jest na przykład kostka brukowa albo elewacja. Na dachu gromadzą się jednak różnego rodzaju osady i zanieczyszczenia, które również trzeba usuwać regularnie, aby pokrycie dachowe zachowało swój dobry wygląd i stanowiło integralną, trwałą część połaci. Woda deszczowa nie zmyje wszystkiego, często potrzebne są konkretne działania oraz odpowiedni sprzęt.

Profesjonalne mycie dachów – główny etap i wstęp do dalszych prac

Jeżeli dach faktycznie ma odzyskać dawną świetność, potrzeba nieraz wszechstronnych działań. Zwłaszcza przy zaniedbanych i mocno zanieczyszczonych pokryciach dachowych widać, że sama woda to zdecydowanie zbyt mało, konieczne są bardziej gruntowne rozwiązania. O dach można zadbać również poprzez usługi kompleksowe, na przykład połączone z myciem elewacji lub czyszczeniem kostki brukowej.

A. Dokładne mycie dachu

Po oczyszczeniu połaci dachowych z opadłych liści, patyków oraz innych resztek okolicznych drzew, można przystąpić do mycia pod ciśnieniem. Ważne jest, aby ciśnienie wody było na tyle silne, żeby oderwać zabrudzenia od powierzchni, a jednocześnie tak wyregulowane, aby nie spowodowało odkształceń blachodachówki lub innego pokrycia dachu.

Myciu poddają się z powodzeniem dachy:

 • ceramiczne,
 • cementowe,
 • blaszane,
 • bitumiczne,
 • i inne.

Na tym etapie prac starannie usuwamy wszelkie zabrudzenia, przygotowując dach do dalszych działań. Korzystamy z urządzeń do prac wysokościowych, zwanych też alpinistycznymi. Niezbędne okazują się zazwyczaj podnośniki koszowe lub liny. Są one w stałym wyposażeniu firmy, gotowe do użycia. Pozwalają dotrzeć do każdej części dachu, minimalizując ryzyko upadku z wysokości za sprawą profesjonalnych zabezpieczeń. Sprawdza się to również w przypadku czyszczenia zakładów pracy w wysokich, trudno dostępnych budynkach.

B. Zabezpieczanie powierzchni dachu przed trwałymi zanieczyszczeniami

Specyficzny rodzaj zanieczyszczeń to te biologiczne, czyli przede wszystkim mchy i porosty. Nawet najmniejsza ich warstwa lub niewielkie wykwity mogą wpłynąć na trwałe odbarwienia albo odkształcenia dachówek, dlatego konieczne jest usunięcie wszelkich objawów tych niepożądanych gości na dachu. Użycie środków biobójczych przynosi długotrwały efekt bez uszkodzeń powierzchni pokrycia dachowego, natomiast ze względu na starsze defekty potrzebna będzie przedzabezpieczeniowa naprawa dachu.

W przypadku powłok metalowych, na przykład blachodachówek, do ochrony przed zanieczyszczeniami można zastosować środki profilaktyczne, które poza działaniem czyszczącym mają właściwości zapobiegania korozji. Brud nie osadza się wtedy na pokryciu dachowym, a woda deszczowa wystarczy, aby oczyścić połacie dachu z bieżących zabrudzeń. Ważne, aby odpowiednio dobrać preparaty, które będą:

 • nieinwazyjne – skutecznie oczyszczą bez naruszania warstwy wierzchniej dachu,
 • ekonomiczne – koszt mycia dachu będzie rozsądny w odniesieniu do jego powierzchni,
 • przyjazne dla zdrowia i środowiska – ekologiczne, bez szkodliwych substancji stałych i lotnych.

Odpowiednio przygotowana powierzchnia dachu będzie znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości bez względu na intensywność opadów w ciągu roku czy naleciałości z okolicznych drzew.

C. Nowoczesna impregnacja, czyli skuteczna walka z wilgocią

Nowe pokrycia dachowe mają zazwyczaj warstwę wierzchnią pokrytą impregnatem, który zapobiega nasiąkaniu wodą. W takiej nienaruszonej formie wszelkiego rodzaju dachówki mogą często pozostawać przez kilka lat, niemniej jednak przychodzi czas, gdy powłoka impregnatu staje się bardziej porowata i nie chroni już wystarczająco przed szkodliwym wpływem wilgoci. Antidotum na te problemy jest zastosowane preparatów hydrofobowych. Przykłady działania takich środków to:

 • skuteczna ochrona przed wnikaniem wody,
 • zabezpieczenie przed wnikaniem dwutlenku węgla,
 • osłona przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Naprawa poszycia dachu

Impregnat nakładamy wyłącznie na dokładnie oczyszczone pokrycia dachowe, aby stworzyć równomierną warstwę zabezpieczającą, tak samo trwałą na każdej powierzchni dachu. Przed rozpoczęciem działań należy się upewnić, czy dach:

 • nie jest zmrożony albo oszroniony,
 • nie zgromadził zastoin wody,
 • nie ma ubytków i wyrw w powierzchni,
 • jest stabilny, bez obluzowanych elementów pokrycia dachowego lub niestabilnych mocowań.

Tylko na odpowiednio przygotowanym dachu impregnacja będzie wystarczająco skuteczna.

Działania towarzyszące myciu dachu, gdy nie trzeba wymieniać całego pokrycia

W sytuacji, gdy dach wymaga bardziej zaawansowanych działań, renowacji i napraw, należy zająć się tym w pierwszej kolejności, ponieważ tylko odpowiednio szczelne oraz funkcjonalne pokrycia dachowe zabezpieczają poszycie dachu, a także samą więźbę. Jeżeli zatem widoczne są uszkodzenia, na przykład w postaci pękniętych dachówek lub korozji, skutecznym rozwiązaniem będzie wymiana pojedynczych elementów lub punktowe usunięcie zanieczyszczeń.

Podczas prac remontowych dachu oraz malowania przestrzegamy wszelkich norm bezpieczeństwa, używamy profesjonalnego sprzętu, narzędzi oraz preparatów. Tak przygotowana załoga MIKI realizowała i realizuje nadal zadania, których celem jest utrzymanie dachów w optymalnym stanie. Co więcej, można nam powierzyć również inne prace związane z budynkami i posesją, na przykład czyszczenie kominów, usługi komunalne oraz wszystkie z tych dziedzin, gdy zechcesz je zlecić firmie zewnętrznej.