Czyszczenie kominów Białystok

Miki Podnośniki > Czyszczenie i mycie Białystok > Czyszczenie kominów Białystok

Częścią dbania o budynek – tak mieszkaniowy, jak i użyteczności publicznej – jest czyszczenie kominów oraz sprawność całej instalacji wentylacyjnej. Długi sezon grzewczy w naszych warunkach klimatycznych powoduje, że na znaczeniu zyskuje regularność tego typu działań, które wpływają na efektywność ogrzewania i bezpieczeństwo. Nasi specjaliści działający w Białymstoku czyszczą kominy zawodowo – to daje pewność jakości wykonanej usługi.

Obowiązek czyszczenia kominów został w Polsce prawnie unormowany

Dla właścicieli i zarządców nieruchomości znaczenie mają dwa akty prawne:

 • Prawo budowlane art. 62, ust. 1, który zobowiązuje ich do skontrolowania przewodów wentylacyjnych, dymowych i spalinowych raz w roku,
 • Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków regulujące w paragrafie 34 częstotliwość czyszczenia kominów oraz pozostałych części instalacji wentylacyjnej, dymowej i spalinowej. Przedstawia się ona następująco:
  • domy opalane paliwem stałym, np. węglem, drewnem – 4 razy w roku,
  • domy opalane paliwem ciekłym, np. gazem – 2 razy w roku,
  • budynki opalane przez elektrociepłownie oraz takie z kotłownią znajdującą się poza nimi wymagają kontroli rzadziej.

Określone także zostało to, kto może przeprowadzać czyszczenie komina:

 • w domu jednorodzinnym – właściciel,
 • w domu wielorodzinnym – czeladnicy lub mistrzowie kominiarscy, osoby legitymujące się uprawnieniami budowlanymi.

Z kolei kontroli przewodów dokonać może tylko wykwalifikowany mistrz kominiarski – zgodnie z ustawą taka kontrola powinna mieć miejsce raz w roku. W przypadku braku jej poświadczenia grozi grzywna.

kominiarz na dachu

Usługi kominiarskie w wykonaniu naszych fachowców

Pełna usługa kominiarska firmy MIKI obejmuje:

 • wyczyszczenie komina,
 • wybrane sadzy (narzędzia czyszczące dobieramy zawsze do typu komina: te wykonane ze stali kwasoodpornej czyścimy szczotkami z tworzywa sztucznego i gumowymi kulami, a pozostałe – szczotkami drucianymi i kulami stalowymi),
 • skontrolowanie pod względem technicznym szczelności przewodów kominowych.
WAŻNE! Po jej przeprowadzeniu sporządzany zostaje protokół kontrolny, czyli zaświadczenie w formie pisemnej o przeprowadzeniu kontroli. Ma to ogromne znaczenie, jeśli dojdzie do pożaru – bez takiego świadectwa z pewnością pojawią się problemy z ubezpieczycielem czy administratorem nieruchomości.

Czyścimy białostockie kominy

Ze względu na bezpieczeństwo swoje, jak i osób przebywających w budynku warto czyszczenie kominów powierzyć profesjonalistom. Nagromadzona w nich sadza ulega z czasem zapaleniu, czego skutkiem może być rozsadzenie komina, a nawet pożar. Natomiast niedrożne instalacje są przyczyną zatrucia tlenkiem węgla. Nie warto ryzykować, warto bezpieczeństwo powierzyć tym, którzy wiedzą, jak o nie zadbać – skontaktuj się z nami.