Co należy wiedzieć o wycince drzew, aby nie naruszyć prawa ani zasad bezpieczeństwa?

Miki Podnośniki > Blog  > Prace wysokościowe  > Co należy wiedzieć o wycince drzew, aby nie naruszyć prawa ani zasad bezpieczeństwa?
Praktyczna wiedza o wycince
Co należy wiedzieć o wycince drzew, aby nie naruszyć prawa ani zasad bezpieczeństwa?

Wycinka drzew może być dopełnieniem określonej koncepcji zagospodarowania terenu lub koniecznością, z którą należy się zmierzyć. Niezależnie od okoliczności, wycinka powinna odbyć się zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi oraz po dokładnym sprawdzeniu, czy w danej strefie nie znajdują się obiekty, które mogłyby zostać uszkodzone. Prace można przeprowadzić samodzielnie, można również skorzystać z pomocy profesjonalistów MIKI, zwłaszcza, gdy wycinka dotyczy nietypowego terenu lub niecodziennych okoliczności.

Znacznie mniejsze obostrzenia dotyczące wycinki drzew na własnej posesji

Regulacje ustawowe związane z wycinką drzew, które obowiązują od początku bieżącego roku, znacznie usprawniają wszystkie działania. Nie jest już wymagana odgórna zgoda, jeżeli obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: kasztanowca zwyczajnego, wierzby, topoli, klonu srebrzystego, klonu jesionolistnego, platanu klonolistnego oraz robinii akacjowej. Dla innych drzew obwód ten może sięgać 50 cm. Znaczenie przestał mieć także wiek drzewa, jeżeli nie zostało uznane za zabytek. Te udogodnienia dają właścicielom drzew większą swobodę, a w naszej pracy znacznie skracają procedury.

Podczas wycinki pojedynczych egzemplarzy lub większych grup drzew szczególną uwagę zwracamy na:

  • odpowiednie przygotowanie terenu – należy sprawdzić, czy wokół drzewa znajduje się odpowiednia wolna przestrzeń, aby upadające drzewo nie zniszczyło budynków, pojazdów, sprzętów. Dla bezpieczeństwa osób postronnych należy odpowiednio zabezpieczyć teren, aby nie dostały się tam osoby niepowołane,
  • sprawność sprzętu – pilarki spalinowe, elektryczne lub akumulatorowe powinny mieć odpowiedni zapas paliwa, dostęp do prądu lub naładowany akumulator, aby podczas realizacji zadania mogły pracować na pełnych obrotach. Warto dbać o piły elektryczne i regularnie je konserwować, aby zawsze były w pełni sprawne,
  • dostępność narzędzi – poza pilarką potrzebne mogą być siekiery, kliny oraz piły ręczne. Nawet jeżeli pierwotny plan nie przewiduje użycia tych narzędzi, dobrze, gdy znajdą się wśród ekwipunku do wycinki drzew. Łatwiej wtedy będzie poradzić sobie z wszelkimi nieplanowanymi sytuacjami,
  • specyfikę poszczególnych drzew – mogą to być drzewa złamane lub wywrócone tak, że nad ziemią znajduje się bryła korzenia. Nie są to typowe okoliczności, zatem należy ze szczególną starannością przystąpić do prac lub zlecić działania profesjonalnej ekipie, zajmującej się zawodowo wycinką drzew.

W przypadku ścinki gałęzi własnych drzew także nie są potrzebne dodatkowe zezwolenia. Jeżeli gałęzie te grożą nagłym odpadnięciem od drzewa, zawadzają o linie elektryczne lub ocierają dach czy elewację budynków, również trzeba interweniować, aby nie dopuścić do dalszych uszkodzeń.

Zlecenia dotyczące wycinki drzew w lesie na Twoje zlecenie

Gdy zlecenie dotyczy wycinki drzew w lesie, potrzebne jest zezwolenie ze starostwa powiatowego, w którym to zezwoleniu podane zostanie dokładnie, z jakiego obszaru drzewa mogą zostać wytrzebione i jaka ma być orientacyjna ilość pozyskanego drewna. Ma to znaczenie dla gospodarki leśnej w szerszym ujęciu, ponieważ na właścicielu lasu spoczywa obowiązek uzupełnienia drzewostanu zgodnie z obowiązującą Ustawą o ochronie przyrody.

Wycinka drzew

Podejmując się ścinki drzew w lesie bierzemy zatem zawsze pod uwagę, czy zostały wydane niezbędne zezwolenia, a następnie prowadzimy prace zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Nasi pilarze, odpowiednio ubrani, zabezpieczeni oraz wyposażeni w niezbędne urządzenia i narzędzia, wycinają drzewa, wyręczając Ciebie w tych pracach, które mogą być niebezpieczne przy nieumiejętnym podejściu do kwestii wycinki.

Drzewa i krzewy do wycinki – przypadki typowe oraz nagłe

Aby zachować porządek na własnej posesji, uniknąć niekontrolowanego rozrostu drzew i krzewów, należy regularnie przeprowadzać wycinkę tych drzew czy krzewów, ponieważ poszczególne gatunki mają znacznie większą tendencję do rozrastania niż pozostałe. Regularna współpraca z solidną firmą pozwoli Ci uniknąć nieplanowanych sytuacji, gdy na przykład gałęzie drzewa sięgają już daleko poza oczekiwany obszar korony.

Jesteśmy do dyspozycji także w sytuacjach nagłych, do których zaliczyć można zawalenie drzewa na skutek wichury, długotrwałego próchnienia oraz innych niestabilnych egzemplarzy, które grożą zawaleniem. Nie należy wtedy zwlekać z wezwaniem fachowców, którzy sprawnie uporają się z problemem, zostawiając bezpieczny teren. W MIKI takie działania to standard, a jednocześnie wysoka jakość w korzystnej cenie.