Białostockie bruki. Profesjonalny poradnik mycia kostki brukowej, cz. 2

Miki Podnośniki > Blog  > Artykuły o czyszczeniu i myciu  > Białostockie bruki. Profesjonalny poradnik mycia kostki brukowej, cz. 2
Białostockie bruki. Profesjonalny poradnik mycia kostki brukowej, cz. 2

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy krótką, uwzględniającą różne parametry charakterystykę kostek brukowych, które myjemy w naszej codziennej pracy. W tym miejscu przechodzimy do opisu naszych działań. Uwaga! Zdradzamy tajemnice zawodowe. Opowiadamy o tym, z jakimi zabrudzeniami mamy najczęściej do czynienia i jak sobie radzimy z ich usuwaniem.

Mycie kostki brukowej po pracach budowlanych i innych robotach

Jeśli prace remontowe czy budowlane takie jaki: remont czy malowanie elewacji, dachów czy rynien toczyły się na zewnątrz, możliwe, że – nawet przy zachowaniu przez ekipę szczególnej ostrożności – zabrudzeniu uległa powierzchnia wokół. W sposób naturalny:

  • odpryski farb,
  • tynków,
  • zaprawy klejowe i inne,
  • lepik,
  • smoła,

mogą znaleźć się nie tylko na remontowanej powierzchni. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie pomocy specjalistów i użycie właściwie dobranych preparatów chemicznych, ponieważ wymienione wyżej substancje bardzo mocna przywierają do powierzchni, przez co usuwanie ich wodą – nawet pod wysokim ciśnieniem – jest czasochłonne i może okazać się nieefektywne.

Samochody na bruku

Innymi trudnymi do zmycia z kostek zabrudzeniami są ślady, które pozostawiają na niej samochody, są to:

  • olej, płyn hamulcowy, smary – substancje oleiste mają tendencję do szybkiego wnikania w pory kostek brukowych, dlatego jeśli się tylko pojawią trzeba zareagować:
    • zmyć je strumieniem wody ze środkiem do mycia (może to być niewystarczające, szczególnie w przypadku ciepłego oleju),
    • posypać piaskiem, który wchłonie olej zanim ten wniknie w strukturę kostki. Następnie nasiąknięty piasek należy umyć wodą ze środkiem odplamiającym, uważając jednak, by jego stężenie nie było zbyt duże, ponieważ doprowadzi to do odbarwień.

Ze specjalistycznych usług tego typu korzystają:

  • właściciele prywatnych posesji,
  • administratorzy dużych parkingów,
  • właściciele stacji benzynowych;
  • ślady opon – z pozostałościami gumy wtopionej w nawierzchnię brukowaną mamy do czynienia w miejscach ciągłego ruchu drogowego, a także tam, gdzie odbywają się pokazy „palenia gumy”, czyli: na parkingach, dużych placach, wewnętrznych drogach. Pojawiają się one także tam, gdzie odbywa się ruch wózków widłowych – w magazynach i halach produkcyjnych. To wyjątkowo trwale zabrudzenia, które – w zależności od rozległości oraz intensywności usuwamy:
    • maszynowo,
    • z wykorzystaniem silnych chemikaliów.

W obu przypadkach wybieramy preparaty biodegradowalne, które nanosimy na czyszczoną powierzchnię brukowaną i dokładnie spłukujemy zanim zaschnie. Zawsze przestrzegamy zaleceń producentów. Do spłukiwania wykorzystujemy wysokociśnieniowe myjki z podgrzewaczami wody.

Kuchnia na powietrzu – czyszczenie

Z tłustymi plamami po tłuszczach spożywczych – na przykład po grillowaniu – mają do czynienia miłośnicy tego typu rozrywek we własnym przydomowym ogrodzie oraz właściciele ogródków restauracyjnych. Jeśli zależy im na estetyce powierzchni brukowanej w ich otoczeniu, korzystają z fachowej pomocy, by nie niechcący nie zniszczyć kostek.

Natura do zmycia

Kolejne zabrudzenia, z którymi sobie świetnie radzimy, to te pochodzenia naturalnego.

Mchy, porosty, algi, grzyby – przybierają one postać zielonkawego nalotu, umiejscowionego także na fugach. Problem ten dotyczy tak kostek betonowych, jak i granitowych:

  • głównie tych znajdujących się w zacienieniu i podmakających,
  • niezbyt intensywnie użytkowanych (jak dalekie alejki ogrodowe, po których się mało chodzi).

Najwydajniejsze w takich przypadkach jest:

  • w przypadku mocno przylegających do podłoża mchów – spryskanie preparatem przeznaczonym do ich usuwania,
  • wykorzystanie myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w duszę rotacyjną oraz umieszczenie strumienia wody w odległości 2-30 cm od bruku,
  • zastosowanie po umyciu kostki środków zapobiegających rozwojowi porostów czy mchów, które sprawdzają się doskonale na posesjach sprzyjających pojawianiu się tego typu problemów (na przykład przez swoje umiejscowienie).

Wykwity solne (wapienne) – w postaci białawego nalotu, którego powstawanie jest procesem tyle naturalnym (powstaje on z rozpuszczalnych w wodzie związków wapnia zawartych w cemencie, które, po odparowaniu wody, uwidaczniają się jako białe smugi o różnej intensywności) co przejściowym – smugi znikną w przeciągu 24 miesięcy, czemu sprzyjać też będzie ekspozycja na czynniki naturalne: deszcz, słońce, wiatr, użytkowanie. Można cały proces przyspieszyć, stosując:

  • mycie wysokociśnieniowe kostki,
  • profesjonalne środki chemiczne mające w składzie kwaśne związki organiczne.
UWAGA! Nie należy stosować środków natłuszczających czy impregnatów dających efekt mokrej kostki. Ich działanie jest krótkotrwałe, a jeśli zostaną niewłaściwie naniesione, doprowadzą do odspajania betonu.

NIE dla brukowych grafficiarzy

Nasza usługa usuwania graffiti obejmuje także usuwanie tego typu napisów i obrazów z poziomych nawierzchni brukowanych. Dzięki doświadczeniu i sprzętowi, którymi dysponuje nasza ekipa, jesteśmy w swoich działaniach najskuteczniejszą na białostockim rynku firmą, która zwalcza niedozwolone działania malarskie.

Oferta dla… hipermarketów

Kostki brukowe wokół hipermarketów bywają zachlapywane klejem przy okazji zamieszczania w różnych miejscach wokół budynku bilbordów reklamowych. Im częściej są one zmieniane, tym potencjalnie bardziej zabrudzona będzie nawierzchnia. A jeśli zabrudzenia tego typu nawarstwią się, trudniej je usunąć. Niezbędne są preparaty chemiczne.

W przestrzeni takiej istotnym problemem wizualnym jest także konieczność usuwania gum do żucia. By je usunąć, należy sięgnąć po metody maszynowe i chemiczne.

Lepiej impregnować niż czyścić

Bruki wymagają regularnego mycia – wiosną i jesienią. Zawsze powtarzamy naszym Klientom, że ich czyszczenie to tylko część całego procesu dbania o nawierzchnie wokół domu, budynku użyteczności publicznej, firmy czy parku. Jego koniecznymi elementami są:

  • impregnowanie kostki, co zabezpiecza ją przed wpływem czynników atmosferycznych zimą (śnieg, lód),
  • uzupełnianie fug piaskiem wypłukanym o granulacji do 2 mm lub żwirem wypełniającym.

Do mycia kostek brukowych zawsze wybieraj zawodowców

Oczywiście ten artykuł to za mało, by poznać wszystkie tajniki naszej pracy. Zleceniami mycia bruków zajmujemy się na tyle długo, że wiemy, że trudno też byłoby je wszystkie wymienić, ponieważ zdarzają się też zlecenia nietypowe. Wtedy właśnie bazujemy na wiedzy i doświadczeniu, które pozwalają nam zaproponować naszym Klientom indywidualnie dobre rozwiązania problemu zabrudzeń kostek brukowych w ich otoczeniu. Dzięki temu osiągamy skuteczność bliską idealnej.

Zadzwoń